• mobil +420 602 718 832

Mrazuvzdorné agáve

Agáve jsou sukulentní rostliny, které řadíme do společného rodu Agavaceae. Jsou to typické polopouštní rostliny subtropů. Existuje asi 300 druhů na světě. Tyto nádherné rostliny připomínající scenérií Divokého západu patří díky svému úžasnému vzhledu k rostlinám, které zaručeně vyniknou ve vaší zahradě. Agáve jsou velmi dekorativní, nenáročné rostliny, vhodné jak pro skupinové výsadby, tak i jako solitéry. Ve skupinové výsadbě jsou ideální pro vytvoření zákoutí s polopouštním vzhledem.

Mrazuvzdorné agáve

Domovinou těchto rostlin jsou oba americké kontinenty. Jejich nejsevernější výskyt je zaznamenán v severoamerických státech Nevada, Utah a Colorado. Nejvíce druhů se vyskytuje v Mexiku, jejich výskyt však pokračuje přes jihoamerické tropy až po centrální oblasti Jižní Ameriky, přičemž mnohé z nich osídlily i velice drsné horské prostředí, kde teplota klesá k třiceti stupňům pod nulou, a proto se tyto nádherné rostliny za předpokladu dobré drenáže a sucha dají pěstovat i u nás. Je však nutné zachovat co nejsušší podmínky během zimního období překrytím.

Tyto rostliny charakterizují růžice silných dužnatých listů opatřených ostrými trny na jejich koncích. Většina druhů agáve má i ostnaté okraje listů. Mohutné květenství dorůstá až dvacetinásobné násobné výšky mateřské rostliny. Po dosažení dospělosti, ve věku asi 10 - 40 let, v závislosti na druhu, rostlina vykvete a po odkvětu odumírá. Nicméně převážná většina druhů agáve ráda odnožuje, takže není problém udržet si stále rostoucí komunitu.
Druhy rostoucí v horských oblastech amerického středo a jihozápadu jsou velmi odolné vůči mrazu. Mnohé z nich jsou hospodářsky využívány i jinde v tropických i subtropických oblastech celého světa. Mimo Ameriku jsou pěstovány jako dekorativní rostliny, ve Středozemí dokonce zplaněly.

Agáve v našich podmínkách vysazujeme na slunečné, jižní stanoviště, pokud možno v mírném svahu nebo skalce do hlinitopísčitého substrátu, který namícháme v poměru 2 díly zahradnického substrátu, 1 díl zahradní zeminy a 1 díl písku, 1 díl štěrk nebo drť a trochu perlitu. Pod touto směsí je vhodné položit oblázkovou drenáž. Rostliny příliš nezaléváme. Před příchodem mrazů je vhodné pokrýt okolí rostliny vrstvou suchého listí. Pokud by hrozily mrazy pod mrazuvzdorný limit rostliny, je vhodné ji zabalit celou. K zabalení můžete zvolit 2-3 vrstvy netkané textilie. Před výsadbou je nutno upravit terén a vykopat jámu alespoň do hloubky 70cm x 70 cm délka x 70 cm šířka). Zejména v zimních a jarních měsících je dobré chránit rostlinu před sněhem a deštěm. Volně pěstovaným rostlinám na zimu zakryjeme vršek rostliny ("srdéčko") stříškou, aby se zabránilo vniknutí vody do tohoto místa. Nejlépe obložit celou rostlinu. Přístřešek může být vyroben z čehokoliv, ale nejlépe z 10 mm polykarbonátu, protože ten má vynikající tepelné vlastnosti, bezvadným způsobem propouští světlo. Minimálním uvedeným teplotám jsou agáve schopny odolat za předpokladu zajištění ideálních podmínek (sucho, chráněná poloha, slunné stanoviště atd.). Agáve pěstované v kontejnerech doporučujeme na zimu přemístit do zimní zahrady, jinak hrozí promrznutí kořenů rostlin - pod -5°C.

POZOR!!! Mrazuvzdorné juky, palmy a agáve vysazujte do volné půdy pouze v měsících březen, duben, květen a červen. Rostliny si potřebují vytvořit dostatečný kořenový systém, aby mohly odolat maximálním mrazivým teplotám. Mrazuvzdorné juky, palmy a agáve jsou mrazuvzdorné, pokud jsou sázeny do půdy. Pokud jsou ponechané v květináči, je jejich odolnost maximálně do -5°C.

POZOR!!! Mrazuvzdornost u jednotlivých rostlin je pouze orientační a může se lišit v závislosti na mnoha dalších okolnostech a faktorech, např. zdraví rostliny, stáří, původ, místo výsadby, propustnost půdy, schopnost obstarat rostlině maximální suché podmínky, škůdci atd..

Přejeme příjemné pěstování rostlin!

Firma - Palmy a Zahrady, s.r.o..

  Mrazuvzdorné agáve výpis

  Mrazuvzdorné agáve
  Agáve Fourcroydes -10°C / -13°C

  Agáve Fourcroydes

  Mrazuvzdorné agáve
  Agáve  Gentryijaws  / -15°C / -18°C

  Agáve Gentryijaws

  - 20°C, výška v dospělosti až 60 cm, průměr rovněž až 60 cm

  Agáve gracilipes

  Mrazuvzdorné agáve
  - 18°C, průměr růžice v dospělosti je 60 cm až 1 m, maximální výška růžice 50 cm

  Agáve havardiana

  18°C, průměr růžice v dospělosti je 60 cm, maximální výška růžice 45 – 80 cm.

  Agáve lechuguilla

  Mrazuvzdorné agáve
  -15°C až -17°C, průměr růžice v dospělosti je 1,7 m, maximální výška růžice až 1 m

  Agáve Montana

  Mrazuvzdorné agáve
  -26°C, krátkodobě (pár hodin)bez poškození -22°C, průměr v dospělosti 70 cm

  Agáve neomexicana

  Mrazuvzdorné agáve
  -21°C, výška v dospělosti 150 cm, průměr až 180 cm

  Agáve ovatifolia

  Mrazuvzdorné agáve
  Agáve Parrasana / -12°C / -15°C

  Agáve Parrasana

  Mrazuvzdorné agáve
  Agáve Parrasana Meat Claw / -12°C / -15°C

  Agáve Parrasana Meat Claw

  -25°C, průměr dospělé rostliny 60 cm

  Agáve parryi Cousei

  Mrazuvzdorné agáve
  -18°C až -22°C, průměr růžice v dospělosti 80 - 120 cm, maximální výška růžice až 1 m

  Agáve parryi Huachucensis

  Mrazuvzdorné agáve
  -17°C až -22°C, průměrná výška dospělé rostliny 50 cm, šířka 80 cm

  Agáve parryi Parryi

  Mrazuvzdorné agáve
  Agáve Truncata  / -13°C / -15°C

  Agáve Parryi Var. Truncata

  Mrazuvzdorné agáve
  Agáve Shidigera / -8°C / -12°C

  Agáve Shidigera

  Mrazuvzdorné agáve
  Agáve Striata  / -12°C

  Agáve Striata

  -18°C, průměr v dospělosti 25 cm, maximální výška 25 cm až 45cm

  Agáve toumeyana var. Bella

  Mrazuvzdorné agáve
  -24°C bez poškození, až -28°C krátkodobě (pár hodin), průměr v dospělosti až 30cm

  Agáve utahensis

  Mrazuvzdorné agáve
  Agáve Victora Reginae / -8°C

  Agáve Victoria Reginae