• mobil +420 602 718 832

Stromové kapradiny

Tyto exotické rostliny jsou evolučně jedny z nejstarších rostlin na naší planetě. Kapradiny jsou pokojové i venkovní rostliny. Milují vzdušnou vlhkost a nemají rády přímé slunce, spíš polostín a také potřebují své stálé místo. Za pár let se nám odmění svým atraktivním vzhledem - velkolepým a dekorativním vzrůstem listů. Stromové kapradiny nás zaujmou svým exotickým vzhledem, korunou tvořenou velkými listy posazenými na velkém pseudokmenu.

Stromové kapradiny pocházejí z vlhkých, tropických deštných pralesů Jižní Ameriky, Nové Guiney, jihovýchodní Asie, Nového Zélandu, Austrálie, Tasmánie, Afriky a Azorských a Kanárských ostrovů.

Od poloviny minulého století až do určité fáze dvacátého století byly kapradiny jako pokojové rostliny velice oblíbené, ale s rozšiřujícím se ústředním vytápěním z domů vymizely. Kapradiny většinou špatně snášejí suché ovzduší.

Postupně se dovídáme, že příliš suchý vzduch není zdravý ani pro člověka, proto se stále častěji využívají možnosti zvlhčování vzduchu. Někde se k tomu používají zvlhčovače, jinde se radiátory nahrazují vytápěním podlah, zdí nebo vytápěním místností kachlovými kamny. V takto vytápěných místnostech je vzdušná vlhkost vyšší a teplota se v nich může snížit o několik stupňů, aniž to pocítíme.

Také rosení kapradinám zaručí vyšší vlhkost vzduchu. Platí, že čím vyšší teplota, tím častěji by se kapradiny měly rosit. Některé druhy rodů Dicksonia a Cyathea jsou do určité míry odolné vůči mrazu. Tyto rostliny vyžadují časté vlhčení a občasné přihnojení. Pak se nám odmění bohatým růstem. Jihoamerické kapradiny nevytvářejí tak kompaktní pseudokmen jako australské druhy, jsou však zajímavé svým vzhledem a pro pěstování u nás jsou oblíbené především pro svoji odolnost. Na kapradiny má vliv i menší teplotní rozdíl. V zimě lépe rostou v méně vytápěných místnostech, protože je v nich relativní větší vzdušná vlhkost.

S rozšiřováním nových metod vytápění mají tedy kapradiny opět větší šanci. I přesto, že máte ústřední vytápění, můžete si pěstování kapradin dovolit, když je během topné sezóny umístíte v chladnějších místnostech. Většina druhů kapradin pak zimu úspěšně přečká.

Některé druhy kapradin dorůstají do výšky až 15 metrů.

    Stromové kapradiny výpis

    Stromové kapradiny
    Snáší krátkodobé teploty do -12°C, max. výška do 15 m

    Dicksonia antarctica