Tyto rostliny neboli byliny pocházejí převážně z jižni Afriky. Jsou to rostliny, které zaručeně vyniknou ve vaší zahradě, pokud chcete mít na zahradě tropickou atmosféru.
Existuje pět odrůd těchto strelitzií: S. Reginae, S. Nicolai, S. Augusta, S. Juncea a S. Ravenala Madagascariensis. Všechny tyto rostliny jsou nádherné. Každá je však úplně jiná. Liší se velikostí, tvarem listů, barvou, výškou a výjimečností svého květu. Tyto netypické květy jsou opravdovou raritou. Maji nádherné pestré zabarvení, které nás už z dálky upoutává. Připomínají ptačí hlavu, proto se jim říká "rajské květy." Listy těchto rostlin se podobají listům banánovníků, jsou však tužší. Nejzajímavějším zástupcem je madagaskarská ravenala, nazývaná taktéž „stromem poutníků". Má velké listy, které dorůstají do tvaru vějíře. Patří mezi nejexotičtější rostliny pěstované v bytech a jsou přitom nenáročné.
Strelitzie mají celoročně rády světlé stanoviště, takže milují plné slunce. Snášejí však i polostín. Tato rostlina má v létě ráda teplo, v zimě jí svědčí teploty mezí +10°C až +15ºC.
V zimě na chladnějším stanovišti zaléváme mírně, aby listy nevadly. V létě zaléváme vydatně, ale POZOR - ne příliš, jinak dosáhneme opačného efektu. Nesnášejí přemokření. Mají rády vlhkost, takže rosení listů je prospěšné zejména v horkých letních dnech. Od března do konce září hnojíme každý týden standardním tekutým hnojivem. V zimě nehnojíme vůbec. Strelitzie přesazujeme jen tehdy, je-li to nezbytně nutné. Jakmile vidíme kořeny, jak se tlačí ven zespod květináče, tak ji musíme přesadit. Dřív ne. Vždy přesazujeme na jaře. Rostlina má masité kořeny, které by se mohly snadno při přesazování poškodit. Má ráda rašelinový substrát smíchaný s pískem a trochou perlitu.
Jelikož TYTO ROSTLINY NEBOLI BYLINY NEJSOU MRAZUVZDORNÉ, milují „letnění":
Zhruba od poloviny května by se měla rostlina „letnit" někde na sluném místě na zahradě. Pokud rostlina začíná tvořit květy, je třeba ji již nepřemisťovat. Přestala by růst a květy by nevzešly.
POZOR na škůdce! Na příliš teplém stanovišti v období klidu se mohou objevit štítenky. Chemické ošetření postřikem je nutné a mělo by být vykonáno co nejdřív. Jinak se škůdci rozmnoží velmi rychle a mohli by rostlině velmi ublížit.