• mobil +420 602 718 832

Články

JAK POZNÁTE, ŽE JE VAŠE ROSTLINA NEMOCNÁ?

 

 Dostali jsme několik dotazů od veřejnosti. Týkaly se zejména toho, že jsou jejich rostliny nemocné, že umírají, schnou jim listy, jsou ochablé, slabé, nerostou tak, jak mají a že nechtějí o tyto rostliny pochopitelně přijít.

Tak jsem se rozhodl napsat tento článek, který alespoň trochu vysvětlí, co všechno se může vašim rostlinám přihodit.

 Tak jako lidé nebo zvířata mají různé choroby, nemoci, genetické závady, náhlé bakteriální onemocnění, infekce, virózy a podobně, tak i u rostlin se tyto jevy projevují. Čím rychleji identifikujete příčinu, tím větší máte šanci, že tyto nemoci porazíte. Buď pomocí různých moderních metod nebo použitím chemického odstranění nežádoucích nemocí a návštěvníků - škůdců vašich rostlin.

 Ze všeho nejdříve musíte vědět, jak se vaše rostlina chovala před nemocí, jak rostla, jak často jste ji zalévali, hnojili, jaké typy hnojiv jste používali, zdali jste rostlinu nepřelili, nepřemísťovali příliš často na nevhodné místo, kde je málo světla nebo naopak hodně světla, velký průvan, zdali jste použili vhodný substrát pro pěstování a dodrželi postupy drenáže v případě nutnosti, zdali byla půda kvalitní, kvalitně namíchaná, zda nebyla příliš kyselá nebo naopak málo kyselá, zdali rostlina měla vhodné místo pro zdravý růst, zda měla dostatek světla i vhodnou teplotu, vlhkost nebo jestli rostlina netrpěla „studenou nohou“, to znamená , že byla v květináči na studené podlaze. A v neposlední řadě zda neměla nakladena vajíčka různých typů škůdců v květináči a ty začaly útočit na kořenový systém vaší rostliny.  

 Není člověk jako člověk, zvíře jako zvíře a rostlina jako rostlina. To znamená, že každý z nás lidí nebo zvířat máme určité hranice, co sneseme, jakou máme odolnost v určitých podmínkách zimních nebo letních teplot, jaká je naše psychika, jakou máme imunitu, jakou schopnost má naše tělo s těmito výkyvy a bakteriemi zápasit. A tak to také mají i rostliny. Rostliny jsou také živé a je třeba je neustále kontrolovat a mít je pod dohledem, abychom je mohli udržovat ve zdraví a harmonii. Je třeba také zjistit, jestli právě ta vaše rostlina se chová nějak jinak než ty ostatní. Třeba to bude tím, že je to úplně jiný druh rostlin pocházející z opačné strany zeměkoule a toto je její přirozený a normální jev. Je nezbytné, abyste si o dané rostlině něco přečetli, jakmile ji přinesete domů - do bytu, do domu nebo na zahradu, popřípadě se poraďte hned na začátku s odborníkem, který vám rostlinu prodal. Z vlastních zkušeností vím, že je spousta zahrádkářství i zahradníků, kteří vůbec nemají ani nejmenší představu o tom, co prodávají. Je to velice smutné, když vám prodají rostlinu, o které vůbec nic nevědí. Proto vám radím, nakupujte u odborníků, kteří své práci rozumějí a poradí vám. Pokud víte, že jste neporušili některá zásadní pravidla při pěstování vaší rostliny, pozorujte a zkoumejte vaši rostlinu stále.

Nyní si představíme nejběžnější škůdce, kteří se vyskytují v ČR a SR, a nastíníme si preventivní opatření.

Byl tento článek pro Vás přínosem? Dejte nám prosím svojí zpětnou vazbu na naše Facebook stránky ZDE: https://www.facebook.com/palmyazahrady/