• mobil +420 602 718 832

Chamaerops humilis var. cerifera

Chamaerops humilis var. cerifera

/ -17°C, výška v dospělosti 3 – 4 m/

Varieta druhu Ch. humilis pochází z marocké části pohoří Atlas, kde se vyskytuje ve výškách až 1700 m nadmořské výšky. Cerifera je typická trsovitá palma, dorůstající do výšky až 4 metrů.

Zvláštností na tomto podruhu Trpasličí palmy jsou její šedomodře zbarvené vějíře. Vějíře palmy mohou dosáhnout až 60 cm v průměru a každý řapík jí zdobí desítkami velmi ostrých a dlouhých trnů. Pokud není člověk opatrný, tak si může ublížit. Kmen palmy je jemně vláknitý, s věkem vlákna mizí úplně a zůstává jen holý kmen se zbytky řapíků. Tato palma má tendenci velmi silně a hluboce zakořenit díky tomu, že pochází ze suchých oblastí Atlaského pohoří. Snadno zaboří kořeny i do pevné skály. Čím více slunce dostává, tím výraznější je toto nápadné zbarvení. Je i poměrně rychle rostoucí. Tato větší rostlina za rok udělá věnec listů o počtu i 20 kusů, v květináči může vyrůst zhruba 10 listů za jednu sezónu. Tento druh palmy se rozrůstá do více kmenů a tak se její síla rozděluje do více výhonků. Na terasy i do zimních zahrad jsou tyto palmy velmi vyhledávané a jsou to vzácné sběratelské kousky. Odolnost proti mrazu je ještě vyšší než u zeleno- listých palem jejího druhu, takže je i u ní možnost sázení v zahradě s ochranou proti vlhku. Každý rok nás může potěšit velkým množstvím květů, které jsou schované mezi listy. Cerifera může být jak jednopohlavní tak i oboupohlavní. Snadno se může křížit i se základním druhem, Chamaerops humilis, výsledkem je pak rostlina, která nese znaky obou rodičů.

Minimální teplota -17 °C, bez poškození -11°C až -13°C, pokud je pod přístřeškem.
Velmi doporučujeme výsev tohoto exempláře do volné půdy v ČR. Je to nádherná palma.

POZOR!!! Minimální teplota krátkodobě po dobu pár hodin -17°C, bez poškození -10°C až -13°C, pokud je pod přístřeškem a doba mrazů není déle než týden.

Galerie Chamaerops humilis var. cerifera

Chamaerops humilis var. cerifera Chamaerops humilis var. cerifera Chamaerops humilis var. cerifera Chamaerops humilis var. cerifera