• mobil +420 602 718 832

Banánovník - Musa basjoo

Musa basjoo - Banánovník japonský   -6°C/-21°C, maximální výška v ČR 4 - 5,5 m  

Popis rostliny

Tento druh banánovníku pochází původně ze souostroví Rjukju, které patří Japonsku, nachází se ve východočínském moři. Je to nejpopulárnější mrazuvzdorný banánovník, který je pěstován po celé Evropě včetně severských států. Listy jsou sytě zelené, dlouhé až 2m, stonek je tvořen vzduchovými komůrkami, které izolují "srdce" rostliny, i když listy omrznou.

Některé zdroje uvádějí, že při správném pěstování banánovník snese mrazy vyšší než -21°C. Musa Basjoo je banánovník, který je vhodný k venkovnímu pěstování i v teplotním pásmu v ČR, ale za určitých podmínek. Pokud banánovník, i když je mrazuvzdorný, sázíme do volné půdy na zahradě, je nutné ho na zimu zabalit, chránit před prvními mrazíky. Je ovšem nutno všechny listy odřezat a vytvořit kolem rostliny zábal ze slámy, tkané textilie nebo vůbec nejlepší je vyrobit kryt z polystyrénu o minimální tloušťce 15 cm. Kdyby teploty měly klesat pod stanovenou minimální mrazuvzdornost rostliny, pak je třeba i v domečku z polystyrénu přitápět, alespoň na přechodné období, než teploty opět začnou stoupat. Optimální denní teplota při venkovní výsadbě je +26°C / +27°C. V noci + 19°C / +20°C. Při teplotě +5°C rostlina neroste. Při teplotě +2°C odumírají listy a nadzemní části rostliny. Pro kořeny je limitní teplotou cca mezi -6°C /-21°C. Pro přezimování venku je velkým rizikem vlhkost. Rostlina sice nezmrzne, ale uhnije.

Banánovníkům pěstovaným ve vnitřních prostorách dopřejeme po celý rok teploty +20°C. Tento typ banánovníku je během sezóny velmi náročný. Vyžaduje vydatnou zálivku a hnojení, ovšem pozor na přemokření. Z vlastních zkušenosti pro optimální růst doporučujeme hnojit 2x týdně od května do konce září. Vysazujeme na chráněné a slunné stanoviště. Abychom zamezili přemokření, při kterém uhnívají listy, vytvoříme v květináči drenáž.

A jak poznáte, zda má banánovník dostatečnou zálivku? Tak, že listy mají tmavě sytou zelenou barvu. Pokud jsou listy světlé, tak zálivka není dostatečná. Banánovník roste poměrně rychle. Za rok, když má ideální podmínky, může narůst i 2 metry. Musa Basjoo v našich podmínkách dorůstá při optimálních teplotách do výšky 4 - 5,5 m a je schopen přírůstku až 60 cm týdně. Rostlina se množí vegetativně rychle odnožemi.

Jakmile odkvete banánovník a vyrostou nové banánovníky, tak mateřská rostlina uhyne a od kořenů vzroste rostlina nová. Uhynulou rostlinu je nutno odřezat, aby mohly bez problému vyrůst nové výhonky. Poprvé plodí už ve druhém nebo třetím roce.

Par záběru banánovníku zimního zazimování Musa Basjoo z naší zahrady.

 

 

Galerie Banánovník - Musa basjoo

Banánovník - Musa basjoo Banánovník - Musa basjoo Banánovník - Musa basjoo