• mobil +420 602 718 832

Chamaerops humilis

Chamaerops humilis

/ -10°C až -12C°, výška v dospělosti od 3 m do 5 m/

Nejznámější palma pochází ze Středozemí a vyskytuje se v několika dosti se od sebe lišících formách. Své jméno dostala dle typického vzrůstu (chamai – nízký, rhops – křoví).

Vyžaduje přímé slunce a sušší podmínky. Rostlina má keřovitý charakter, většinou se vytváří více kmínků. Listy jsou modrozelené barvy. Jsou dlanitě dělené a mají vějířovitý tvar. V průměru dosahují 60 – 80 cm. Ve chvíli, kdy rostlina dosáhne výšky 20 – 30 cm, začne tvořit postranní výběžky. Každý rok se na výběžcích objeví nový chochol listů. Ve svém přirozeném prostředí, v západní části Středozemí, dosahuje výšky až 5 m, uvnitř v nádobách dorůstá 2 – 3 m. Rostlina se množí semeny, odnožemi nebo dělením trsu. Žumara roste velmi pomalu. Květenství jsou hroznovitá, květy jsou drobné a žluté. Žumara kvete od dubna do června. Plodem je 1 – 4 cm dlouhá nejedlá bobule.

Pokud je o žumaru dobře pečováno, začne brzy kvést. V zimě žumara snáší teploty od -10°C do -12°C. Listy začnou omrzávat už při -7°C. Tato palma se v létě zalévá více, zejména při velkých vedrech se zalévá opravdu hojně. V zimě, pokud je umístěna na tmavším místě, se nezalévá skoro vůbec. Voda se nelije do růžice listů, jinak může uhnít „srdíčko“. Má ráda dobře odvodněnou písčitou půdu s důkladnou drenáží. V našich podmínkách musí však mít přístřešek a v případě mrazu je nutno i přitápět. Zimu pak přečká bez problému. Rostlina se hnojí v období od března do srpna každých 8 – 14 dní standardním tekutým hnojivem. Díky hnojení je poté odolnější v zimě i při nižších teplotách. Pokud je rostlina zazimována v teplejším prostředí, bývá napadána mšicemi a štítenkami. V létě je možný i výskyt svilušek.

Velmi doporučujeme výsev tohoto exempláře do volné půdy v ČR. Je to nádherná palma.

POZOR!!! Minimální teplota krátkodobě po dobu pár hodin -12°C, bez poškození -5°C až -7°C, pokud je pod přístřeškem.

Galerie Chamaerops humilis

Chamaerops humilis Chamaerops humilis Chamaerops humilis Chamaerops humilis Chamaerops humilis Chamaerops humilis Chamaerops humilis Chamaerops humilis Chamaerops humilis Chamaerops humilis Chamaerops humilis Chamaerops humilis Chamaerops humilis