/ -10°C až -12C°, výška v dospělosti od 3 m do 5 m/
Nejznámější palma pochází ze Středozemí a vyskytuje se v několika dosti se od sebe lišících formách. Své jméno dostala dle typického vzrůstu (chamai – nízký, rhops – křoví).
Vyžaduje přímé slunce a sušší podmínky. Rostlina má keřovitý charakter, většinou se vytváří více kmínků. Listy jsou modrozelené barvy. Jsou dlanitě dělené a mají vějířovitý tvar. V průměru dosahují 60 – 80 cm. Ve chvíli, kdy rostlina dosáhne výšky 20 – 30 cm, začne tvořit postranní výběžky. Každý rok se na výběžcích objeví nový chochol listů. Ve svém přirozeném prostředí, v západní části Středozemí, dosahuje výšky až 5 m, uvnitř v nádobách dorůstá 2 – 3 m. Rostlina se množí semeny, odnožemi nebo dělením trsu. Žumara roste velmi pomalu. Květenství jsou hroznovitá, květy jsou drobné a žluté. Žumara kvete od dubna do června. Plodem je 1 – 4 cm dlouhá nejedlá bobule.
Pokud je o žumaru dobře pečováno, začne brzy kvést. V zimě žumara snáší teploty od -10°C do -12°C. Listy začnou omrzávat už při -7°C. Tato palma se v létě zalévá více, zejména při velkých vedrech se zalévá opravdu hojně. V zimě, pokud je umístěna na tmavším místě, se nezalévá skoro vůbec. Voda se nelije do růžice listů, jinak může uhnít „srdíčko“. Má ráda dobře odvodněnou písčitou půdu s důkladnou drenáží. V našich podmínkách musí však mít přístřešek a v případě mrazu je nutno i přitápět. Zimu pak přečká bez problému. Rostlina se hnojí v období od března do srpna každých 8 – 14 dní standardním tekutým hnojivem. Díky hnojení je poté odolnější v zimě i při nižších teplotách. Pokud je rostlina zazimována v teplejším prostředí, bývá napadána mšicemi a štítenkami. V létě je možný i výskyt svilušek.
Velmi doporučujeme výsev tohoto exempláře do volné půdy v ČR. Je to nádherná palma.
POZOR!!! Minimální teplota krátkodobě po dobu pár hodin -12°C, bez poškození -5°C až -7°C, pokud je pod přístřeškem.