• mobil +420 602 718 832

JAK ŠKŮDCE ZLIKVIDOVAT?

JAK ŠKŮDCE ZLIKVIDOVAT?

Máme několik způsobů, jak zlikvidovat různé škůdce. Existuje přírodní způsob a způsob chemický. Pokud se rozhodnete pro přírodní způsob, nemůžeme zaručit, že chorobu či nezvaného „hosta“ vůbec odstraníte. Vyžaduje to velké úsilí a hodně času, často bez žádoucího efektu. V tomto případě volíme bohužel chemické postřiky. Co se týče exotických rostlin, jako například různých palem, agáve, juk, banánovníků, cykasu, palem a okrasných rostlin, které jsou nekonzumní, tak není co řešit. Nejlepším prostředkem proti všem výše uvedeným parazitům, škůdcům a roztočům je postřik, který je na bázi ROCK EFFECT - přírodních látek - od firmy AGRO – NATURA. Pěstování bez chemie. Účinkuje na puklice, červce, svilušky,  molice, mšice, třásněnky a americké padlí. Z vlastních zkušeností mohu doporučit.  Zaručeně tyto nezvané hosty zahubí, rostlina se z nemoci vzpamatuje a brzy se uzdraví. Co se týče odstranění škůdců na ovocných keřích a stromech, tak bych doporučil pro rychlejší účinek chemický postřik z  přírodních látek, který neuškodí lidskému zdraví.

ZPŮSOB POUŽITÍ POSTŘIKU

V případě, že se jedná o rostlinu, která je v bytě a v květináči, tak postup je následující:

  Koupit výše uvedený chemický postřik na přírodní bázi. Je lepší větší balení, to znamená ušetřené peníze. Šance, že vyhubíte škůdce neboli chorobu hned napoprvé, je asi 40 %. V případě, že máte více poškozených rostlin v bytě či domě, tak budete tohoto postřiku potřebovat více. Důležité je, jak moc je rostlina napadená. Pokud je jen trochu napadená, tak stačí preventivně 1 až 2 důkladné postřiky, ale v případě, že je rostlina silně napadená, tak se musí opakovat celý postup alespoň 3 krát a pak preventivně 1 krát za 3 týdny po celou dobu, kdy bude rostlina uvnitř bytu nebo domu, než se přemístí rostlina na jaře opět ven na terasu nebo do zahrady. Další možností je také snížit teplotu v pokoji, kde máte rostliny, aby se tak škůdcům nedařilo rozmnožovat se.

  

POSTUP A PREVENCE U SILNĚ NAPADENÝCH ROSTLIN V KVĚTINÁČI

  Pokud můžete a je dostatečně teplé počasí, tak přeneste rostlinu ven, kde provedete postřik. Pokud se jedná o napadenou rostlinu v zimním období, tak přípravek namíchejte doma  v koupelně nebo v garáži. V kbelíku promíchejte 4 plná víčka na 10l vlažné vody nebo 2 víčka na 5l vlažné vody podle potřeby. Pořádně zamíchejte a nechejte  10 minut stát, aby se preparát rovnoměrně rozložil. Podstatné je rozlišit, o jak velkou rostlinu jde. Pokud jde o menší rostlinu, tak vytáhněte celou rostlinu z původního květináče, dejte ji do kbelíku a pomalu zalijte celou spodní část rostliny - kořenový bal. Nalívejte tolik postřiku, až bude rostlina kompletně namočená  v preparátu, nechejte ji tam alespoň na 15 - 20 minut. Rostlina nasaje postřik, substrát se napije a zlikviduje veškerá vajíčka, larvy, případně i škůdce, kteří byli v zábalu a v substrátu. Po 20 minutách pomaličku vytáhněte rostlinu a vložte (AŽ PO OKAPÁNÍ) zpět do květináče. Postřik přelijte do jiného kbelíku přes síto, aby tam nezůstaly větší zbytky hlíny, a můžete jej použít ještě jednou. Nebo ho můžete přelít do postřikovače a postříkat celou rostlinu shora dolů a také vrchní a spodní část listů. Celý tento proces opakujte minimálně 2 krát až 3 krát po dvou dnech. Kořenový bal stačí postříkat jednou, ale neuškodí, když to uděláte 2 krát. Budete mít větší jistotu, že zlikvidujete veškerá nakladená vajíčka a larvy. Rostlinu, než donesete na původní místo, nechejte okapat. Postup u větších rostlin je odlišný jen v jedné věci. Rostlina je příliš veliká a těžká, abyste ji vytáhli z květináče. Rozmíchejte postřik na 10l a pomaličku rovnoměrně zalijte roslinu tak, ať roztok prosákne všude do hlíny. Dejte si pod rostlinu velikou misku, ať do ní může nadbytečný roztok odtéct. Tento proces opakujte i další den Udělejte to 2 až 3 krát za sebou. Stejným způsobem jako u menších rostlin, celou rostlinu, spodní i vrchní část listů včetně stonku a kmenu. Tento postup zaručeně zlikviduje všechny škůdce. Na rostlině poznáte, že se jí ulevilo, a za pár týdnů spatříte na stonku nové přírůstky a podle listů poznáte, že je rostlina zdravá. Tento způsob likvidace škůdců mám odzkoušený po dobu několika let a funguje to bleskově. Co se týče napadených listů, které jsou značně poškozené, tak tyto listy co nejrychleji odstraňte. Mohou mít zbytky larev, které ještě přežily, mohly by se rozmnožit a dál škodit už postřikem ošetřené rostlině.

  

POSTUP U SILNĚ NAPADENÝCH ROSTLIN VE VOLNÉ PŮDĚ NA ZAHRADĚ

 Koupit výše jmenovaný postřik, namíchat 2 krát plná víčka do 10l vlažné vody a postříkat celou rostlinu kompletně shora dolů a opakovat tak dlouho, dokud nezmizí a nevyhubí se celá kolonie. Pokud vám zbude postřik, tak zalijte kořenový bal, ať se zlikvidují nakladená vajíčka i larvy. Jako prevence proti škůdcům je nejúčinnější pravidelná kontrola stavu rostlin minimálně 1 krát za týden. Při takovém monitorování rostlin zjistíte napadení většinou ještě ve fázi, kdy škůdce můžete zlikvidovat mechanicky - otřením škůdců vlhkým hadříkem.

PAMATUJTE, ŽE PRAVIDELNÁ KONTROLA  VAŠICH ROSTLIN JE TA NEJVĚTŠÍ A NEJLEPŠÍ PREVENCE!

Galerie JAK ŠKŮDCE ZLIKVIDOVAT?

JAK ŠKŮDCE ZLIKVIDOVAT?