KDYŽ JSOU VAŠE ROSTLINY NEMOCNÉ...
Zálivka
Co myslíte? Zalévat palmu hodně nebo málo? Když zalijeme málo, tak to znamená, že rostlinu dostatečně nezavodníme a substrát bude trpět neustálým suchem. Když naopak zalijeme hodně, což je druhý extrém, a přebytečná voda zůstane v misce, může to zapříčinit zahnívání kořenu rostliny. Jaká je tedy záchrana? Okamžitě přesadit rostlinu do nového čerstvého substrátu a zálivku přizpůsobit požadavkům dané rostliny.
U zálivky je nutno mít na paměti několik faktorů: roční období, zda je léto nebo zima, místo pěstování, zda je pěstována v místnosti, kde je málo světla a chladno nebo naopak v místnosti, kde je hodně světla a teplejší vzduch, zda je pěstována na přímém slunci nebo ve stínu. Také záleží na druhu rostliny, na jejím původu, zda je tropická, subtropická, mrazuvzdorná nebo teplomilná, jestli pochází z okolí pouště nebo z míst, kde bývají obrovské teplotní výkyvy ve dne a v noci, jestli je to mladá rostlina, pár centimetrů vysoká nebo naopak vzrostlý deseti metrový strom. Záleží také na tom, jestli palma pochází z vlhčích částí světa, kde je hodně srážek a větší vlhkost a horko, nebo naopak z horských oblastí, kde je studenější a sušší vzduch a větrné počasí. Zálivka a nároky na zálivku se mohou diametrálně lišit, a tak byste měli být obezřetní a velmi opatrní. Palma vyžaduje raději menší zálivku, než aby byla přelita. Jakmile začnou uhnívat kořeny, život palmy se krátí a může zemřít. Všeobecným vodítkem pro adekvátní zálivku je okolní teplota. V létě zaléváme vydatněji, to znamená často a důkladně. V zimě omezíme zálivku na minimum, když je chladnější prostředí. Pokud to jde, zaléváme vždy vlažnou a odstátou vodou. Voda nesmí být ani studená ani teplá a příliš chlorovaná, neměla by být ani příliš tvrdá.
K ČEMU MŮŽE DOJÍT PŘI NESPRÁVNÉ ZÁLIVCE?
Přelití
U nadměrné zálivky či přelití se nám začnou tvořit na listech hnědé skvrny. Odborně se tomu říká „skvrnitost.“ Poškozené listy odstraňte, omezte zálivku a přesaďte rostlinu do čerstvého substrátu.
Žloutnutí listů
Žloutnutí listů může znamenat pravý opak. Palma netrpí přelitím, ale nedostatkem vody a půdní vlhkosti. Trpí suchem. Rychlou záchranou je okamžité důkladné zalití rostliny tak, aby přebytečná voda vytekla do misky. Jakmile se půda dostatečně zavlhčí, zbylou vodu z misky vylijte. POZOR!!! Žloutnutí listů může také znamenat HODNĚ VODY. Například u „Cykase revoluty“, když začnou žloutnout listy, tak je to z 95% způsobeno přelitím vody. Proto opatrně. Jak tedy poznáme, jestli je rostlina přelitá, nebo trpí nedostatkem vody? Vezměte dřevěnou špejli a zapíchněte ji co nejhlouběji do květináče. Pokud ji vytáhnete suchou a nezůstane na ní žádná hlína, tak rostlina potřebuje pořádně zalít. To znamená, že žloutnutí listů v tomto případě bylo způsobeno nedostatkem vody. Pokud vytáhnete špejli a na ní zůstane spousta hlíny, tak je přelitá a omezíme vodu minimálně na týden. Po týdnu opět se špejlí zkontrolujte situaci. Pokud je na špejli dosud hlína, počkejte minimálně 3 až 5 dní. Postupně provádějte další kontroly až do doby, kdy bude špejle suchá. Pak rostlinu zalijte, raději méně a častěji. Rostlina žloutla, protože byl substrát příliš vlhký a kořeny začínaly pomalu uhnívat. Pokud k tomuto dojde, vytáhněte rostlinu z květináče, mrtvé kořeny odstříhněte a přesaďte rostlinu do nového čerstvého substrátu. Pokud žloutnou jen konečky listů, tak má vaše rostlina přebytek kalcia nebo nedostatek zálivky.
Zasychání listů
U palem, které nesnášejí přetápěné čili suché místnosti, začnou schnout listy a mohou se u nich objevit i skvrny nebo malé fleky. Ihned rostlině omezíme přísun vody a rostlinu přeneseme do chladnější místnosti nebo začneme pravidelně rostlinu rosit alespoň 2 krát týdně. Tyto výše vyjmenované příznaky patří do skupiny fyziologických chorob. Mezi ně taktéž patři i nevyvážená nebo nedostatečná výživa. To znamená nevhodná hnojiva nebo nedostatek správných živin. Když začnou listy hnědnout, tak to může být i tím, že mají nedostatek hořčíku. Je tedy nutno do zálivky dát tekutý hořčík a zálivku provádět alespoň 1 krát týdně. Hořčík vrátí rostlině a jejím listům krásnou sytě zelenou barvu. Když budete pravidelně hnojit, používat hořčík, přiměřeně zalévat a budete mít kvalitní dobře propustnou a kyprou půdu, tak se nemusíte obávat, že o květinu přijdete. Staré odumřelé listy nebo části listů odstraňte. Přibližně za 14 dní nastane obrat k lepšímu. Vaší rostlině se opět začne dařit a bude růst. POZOR - je přirozené, že staré a spodní listy opadávají.
Skvrnitost je projev houbových chorob, kterými zvláště v letech s vlhkým, chladným jarem může často trpět několik typu rostlin. Choroba se šíří především, za vlhkého deštivého počasí a za vyšších teplot. V podstatě jde o malé 1-4 mm skvrny, které se šíří po listech a pak následně po celé rostlině. Můžou být hnědé, černé, šedé i postupně u mrtvých části listů se mohou objevit malé dírky. Záleží to na typu rostliny a typu skvrnitosti. Listy začnou nejprve červenat a pak žloutnout a postupně odpadávají z rostliny úplně. Nejlépe, co můžete udělat je pohrabat staré listy a spálit je a postříkat celou rostlinu či strom. Postup budete muset opakovat několikrát, než se této houbové choroby zbavíte.
Existuje několik typu této houbové choroby. Suchá skvrnitost, černá skvrnitost, šedá skvrnitost, suchá skvrnitost, hnědá skvrnitost, septoriová skvrnitost, ramulariová skvrnitost atd.. Je třeba použit chemický postřik na přírodní bázi, aby jste odstranily houbovou chorobu.
Listy mění nebo ztrácející barvu
Nedostatek železa, mědi a síry v substrátu může být příčinou, proč barva listů na rostlině se mění nebo bledne. Pokud barevná pestrost listů mizí, příčinou může být i přebytek dusíku v zemině.
Zasychání špiček na listů
Špičky a okraje listů hnědnou, svinují se a usychají, především mladé listy a poupata opadávají. Příčin je hned několik. Příliš suchý vzduch (nízká vzdušná vlhkost) škodí především rostlinám z tropických lesů. Napravit to můžete tím, že zvýšíte vzdušnou vlhkost, například častým rosením, především v zimním období na teplejším místě.
Přehnojení
Buďte velmi opatrní, co se týče hnojení. Jak už jsem uvedl výše, když hnojíte málo, tak rostlina trpí, je ochablá, má větší sklon k tomu, aby onemocněla a byla více náchylná různým chorobám i škůdcům. Přehnojení může mít také negativní vlivy na vaši rostlinu, protože pak se snižuje její mrazuvzdornost na polovinu, snižuje se kvalita a síla pletiva u korunky neboli u srdce rostliny. Je to místo, odkud rostou nové řapíky neboli listy, a když má rostlina slabé pletivo, tak není tak odolná ani vůči škůdcům ani vůči silnému větru, protože síla pletiva kolem srdíčka reguluje její pevnost. Pokud přijde větší vítr, tak se rostlina zlomí u korunky. Toto platí téměř u všech tropických i subtropických rostlin s výjimkou banánovníku „ ENSETE VENTRICOSUM z Afriky.“ Je to snad jediný druh rostliny neboli byliny, který miluje hnojivo. Paradoxní na tom všem je, že čím více vody a hnojiva dostává během vegetačního období, tak tím více roste. Samozřejmě že se to nemá přehánět. Při vhodných teplotách, dostatku slunečních paprsků, adekvátního množství správného hnojiva a vody je tento typ banánovníku schopen za rok vyrůst až do výšky 1,5m, pokud ho během léta hnojíte co druhý den.
Banánovník - Ensete Ventricosum Maurelii
Fascinující rostlina. Více o této rostlině ZDE: http://www.palmyazahrady.cz/stranka/80/bananovnik-habessky-cervena-forma/
Odpadávání listů
Je přirozené, že spodní listy čili ty nejstarší listy na rostlině začnou odpadávat, ale když začnou odpadávat nové listy dříve, než začnou žloutnout, tak to znamená, že je někde problém. Rostlina nejspíš dostala šok, který byl vyvolán prudkou změnou jejích životních podmínek - například zalévání velmi studenou vodou nebo naopak velmi teplou vodou, zalévání neodstátou vodou s vysokým množstvím chlóru, která může být i tvrdá, studený průvan, náhlé změny v teplotě, příliš suchý vzduch, nebo to může být vyvoláno špatnou aklimatizací rostlin po zakoupení, ale také to může být i z důvodu špatných světelných podmínek pro rostlinu a v neposlední řadě to může být i to, že se rostlině toto místo nelíbí, protože je tam příliš velké teplo a suchý horký vzduch. Například u citrusu, když listy náhle odpadávají, to může být zaviněno tím, že zemina přeschla.