• mobil +420 602 718 832

Agáve parrasana var. blue brian

Agáve parrasana var. blue brian

(see English version below )

Agáve parrasana var. blue brian - mrazuvzdorný mezi -10° C / -12° C - růžice dorůstá do maximální velikosti 50 - 60 cm

Popis rostliny

 

Agáve „Parrasana var. blue brian“ je kříženec mezi poměrně odolnou Agáve Parasana a méně odolným, ale nádherným Agáve Potatorem. Toto agáve najdete v Arizoně a Novém Mexiku. Je podobné, možná o něco menší, velikosti Agáve Parasana, ale s nezřetelnými vlnitými hranami, zářivými tmavě modrými nebo šedozelenými listy, zakončenými divokými trny vypadajícími jako lotosový pupen Agáve Parasany. Rostlina roste kompaktně v krásné růžici a roste rychle ve srovnání s jinými agáve. Listy jsou silné a masité, s nevzhlednými zuby a na konci s ostrým hrotem. Tato rostlina může být velkým přínosem pro vaši zahradu!

„Blue Brian“ je údajně poměrně tolerantní agáve, které je jistě schopné odolat mrazivým podmínkám, pokud je v suchu po celou zimu. Stojí za to vyzkoušet rostlinu venku i v mírnějších zónách. Toto agáve by mělo být stejně jako ostatní agáve chráněno před deštěm, sněhem, větrem a mrazem. Při výsadbě v chladnějších zónách než v zóně 8 bude nezbytná zimní ochrana, a to buď pomocí topných kabelů s netkanou textilií nebo pomocí miniaturního přístřešku neboli skleníku vyrobeného z polykarbonátových panelů a s topným tělesem.

Důrazně doporučujeme tento exemplář vysadit do otevřené, dobře odvodněné, půdy na jižní straně zahrady, nejlépe do skalky nebo do vyšší půdy na plném slunci. Agáve a juky by měly být VŽDY vysázeny minimálně 20 - 30 cm nad okolní půdu, aby přebytečná voda vytékala pryč od kořenů rostliny a nezůstávala kolem kořenového systému. Jinak by mohlo nastat uhnívání kořenů i kmene. Milují vysazování u blízkých skal a kamenů, které slunce zahřívá, a tím dávají kořenům rostliny během vegetačního období spoustu potřebného tepla.

Velmi doporučujeme výsev tohoto exempláře do volné půdy v ČR.

  

(English version)

Agave parrasana var. blue brian – cold hardy between -10° C / -12° C - maximum size 50 - 60 cm

 

Plant description

Agave "parrasana var. blue brian" is a cross between the fairly hardy Agave parasana and the less hardy but gorgeous Agave Potatorum. This Agave can be found in Arizona and New Mexico. It is of a similar, perhaps a slightly smaller size than Agave Parasana but with indistinct wavy edged deep blue glow grayish-green leaves, tipped with ferocious spines sharing the overall tight lotus bud form of Agave Parasana. The plant grows compactly in a beautiful rosette and grows quickly compared to other agaves. The leaves are thick and fleshy with vile teeth and a sharp spike at the end.

Blue brian has been reported to be a fairly tolerant agave which is certainly capable of withstanding freezing conditions if kept dry all winter so well worth a try outdoors in milder zones. This agave like other agaves should be protected from rain,snow, wind and frost. If planting in colder zones than zone 8, than winter protection using either heating cables with garden fleece or a miniature shelter, perhaps made from polycarbonate pannels and a fan heater with thermostat wil be essential.

This agave is a very decorative agave that also grows fairly quickly and can be a real asset to your garden!

We highly recommend planting this specimen in open well-drained soil on the south side of the garden prefferably in a rockery or on higher ground in full sun. Agaves and yuccas should ALWAYS be planted a minimum of 20-30 cm above surrounding ground so that excess water leaks away from the base of the plant and doesn’t remain around the root system and the base of the trunk otherwise root and trunk rot will start to occur if the duration period is longer. They love being planted nearby rocks and stones as they heat up from the sun giving the plant roots lots of needed heat during the vegetation period.

 

Galerie Agáve parrasana var. blue brian

Agáve parrasana var. blue brian Agáve parrasana var. blue brian