• mobil +420 602 718 832

Agáve nigra - sharkskin

Agáve nigra - sharkskin

Agave nigra - Sharkskin  - odolává teplotám mezi / -14°C / -15°C – max. 90 cm 

 

 Popis rostliny 

Tento druh agáve je pojmenován pro své rovnoměrně rozmístěné, kožovité listy, které mají texturu i vzhled žraločí kůže. Je to obdivovaná agáve, která roste do maximální výšky 90cm a 100-120 cm na šířku v dospělosti orientačně po 10-15 let. Agáve Sharskin vyvíjí růžici hustých, hladkých, trojúhelníkovitých, olivově zelených listů s modrým nádechem. Tvoří atraktivní architektonický vzhled a jeho listy mají silnou koncovou páteř, hladké hrany a špičky, které jí dodávají zajímavý vzhled. Neusazuje semeno a jeho květiny jsou sterilní. Roste velmi pomalu a dodá kouzelný vzhled do zahrady s pouštním nádechem.  Můžete ho nakombinovat s jinými agáve, kde nebudou chybět balvany a kamení.

Agáve „sharkskin“ je křížencem Agave „ferdinand-regis“ a poddruhu Agave „scabra.“ Bylo objeveno, že roste v Ruth Bancroft Garden ve Walnut Creek v Kalifornii. Tato rostlina se někdy označuje jako Agave ‚Ruth Bancroft 'a dostala jméno žraločí kůže díky své struktuře a barvě.

Agave Sharkskin jako monokarpický hybrid agáve zřídka kvete. Když to udělá, vyroste téměř 6,5 m květinový hrot většinou neplodných květin, po kterém rozeta následně zemře.

Důrazně doporučujeme tento exemplář vysadit do otevřené, dobře odvodněné, půdy na jižní straně zahrady, nejlépe do skalky nebo do vyšší půdy na plném slunci. Agáve a juky by měly být VŽDY vysázeny minimálně 20 - 30 cm nad okolní půdu, aby přebytečná voda vytékala pryč od kořenů rostliny a nezůstávala kolem kořenového systému. Jinak by mohlo nastat uhnívání kořenů i kmene. Milují vysazování u blízkých skal a kamenů, které slunce zahřívá, a tím dávají kořenům rostliny během vegetačního období spoustu potřebného tepla.

Doporučujeme zimní krytí z polykarbonátu a popřípadě i topný kabel nebo topné těleso, aby překonal ty největší mrazy. Tak jako u ostatních typu agáve musí být v suchu celou zimu BEZ vody. Jedině takto přečká dlouhé a mrazivé zimy zde v ČR.

Galerie Agáve nigra - sharkskin

Agáve nigra - sharkskin Agáve nigra - sharkskin Agáve nigra - sharkskin Agáve nigra - sharkskin