• mobil +420 602 718 832

Trachycarpus takil

Pochází ze severoindické Himaláje (Kumaon), kde roste až ve výškách 2 400 m nad mořem. Je jedním z nejodolnějších druhů palem pocházející z chladného vlhkého lesa v podhůří Himalájí.

Trachycarpus takil patří mezi nejodolnější palmy, ne-li vůbec nejodolnější. Určitě je to jedna z palem nejvhodnějších do českých a slovenských zahrad, neboť snáší mrazy až -18°C, listy snesou teplotu do -13°C a pak omrznou. Dorůstá do výšky od 12 do15 m, v přírodě je však velmi ohrožena. Pro svoji velmi vysokou odolnost je nejvhodnějším kandidátem pro naše klima. V kultivaci je však zatím velmi vzácná a je téměř nemožné setkat se se vzrostlými jedinci. Vzhledem je podobná T. fortunei, kmen a listy jsou však mohutnější a zbarvení spodní strany dospělých listů má stříbřitý nádech. Listy T. Takil jsou až 120 cm široké a sytě zelené. Četně pokrytý starými uschlými listy, tvořící mohutnou suknici, což je jedním ze znaků, jimiž se odliśuje od T. fortunei. Dá se rozlišit už v mládí, když začíná tvořit kmínek. Většinou je báze kmínku křivá a vychýlená, což však v dospělosti není znatelné. Dalším spolehlivým rozlišujícím znakem mezi T. fortunei a T. takil jsou vlákna, která jsou mnohem řidší a jemnější. U větších rostlin se dá tak tento druh spolehlivě odlišit od jiných Trachycarpusů. Rostlina je velmi odolná vůči vlhkosti během přezimování. T. takil byl objeven v roce 1990.

Velmi doporučujeme výsev tohoto exempláře do volné půdy kdekoliv v ČR.

POZOR!!! Minimální teplota krátkodobě po dobu pár hodin -17°C, bez poškození -8°C, pokud je pod přístřeškem a v naprostém suchu.