• mobil +420 602 718 832

Trachycarpus nanus

/ -17°C, výška v dospělosti do 3 m/

Tento zakrslý, velmi vzácný druh je vůbec nejmenším druhem rodu Trachycarpus. Pochází z Číny, z oblasti Yunnan, z nadmořských výšek i přes 2 000 metrů.

Dorůstá do výšky 3 m v domovině, ale pouze 1,5 m u nás v ČR. Zvláštností na tomto druhu je vzpřímené květenství, které v přírodě často ožírají kozy, a tak se palma nemá jak šířit. V přírodě je tedy velmi vzácná. Listy bývají v dospělosti atraktivně zbarvené do modra. Tato palma má spíše podzemní kmen, ale jen zřídka je alespoň část kmene nad zemí. Je to velmi mrazuvzdorná palma. Uvádí se, že vydrží stejně jako T. fortunei, do teploty až -17°C. To dosud odzkoušeno nemáme.
Je ale velmi pravděpodobné, že díky extrémním podmínkám ve své domovině se musela rostlina přizpůsobovat i silnému mrazu, což může být jedním z důvodu její zakrslosti. Na venkovní výsadbu se tedy hodí, ale sehnat větší rostlinu je takřka nemožné. O něco dostupnější jsou semena, ta však rostou pomalu.

Velmi doporučujeme výsev tohoto exempláře do volné půdy kdekoliv v ČR, pokud ji ovšem v ČR seženete.

POZOR!!! Minimální teplota krátkodobě po dobu pár hodin do -17°C, bez poškození -8°C, pokud je pod přístřeškem a v naprostém suchu.