• mobil +420 602 718 832

Trachycarpus fortunei

Trachycarpus fortunei

/ -17°C, výška v dospělosti do 15 m/

Je to jedna z nejoblíbenějších, nejodolnějších a nejběžněji pěstovaných palem v ČR. Pochází ze střední a severovýchodní Číny.

Vyznačuje se velkými tmavě zelenými vějířovitými listy o průměru až 110 cm, které vyrůstají z pevného kmene. Dorůstá do výšky 15 m. V našich podmínkách ve volné zemi přirůstá vzrostlá palma s výškou kmene okolo 2 m až 30 cm za rok a vytvoří 12 až 15 listů. Má ráda půdu s příměsí písku z důvodu dobrého odvodnění okolí před zimním obdobím. Při zajištění sušších podmínek během zimního období přežívá rostlina bez poškození velké mrazy až do -17°C. Listy omrzávají už při -8°C až -9°C. Některé zdroje uvádějí, že kmen vydrží i bez zakrytí i do -30°C, ale tot ověřeno nemáme. V roce 2012 v Beskydech jsme naměřili teploty -30,2°C a naše rostliny přežily. Byly však ve skleníku, kde bylo vytápění -8°C a rostliny měly suché podmínky. Ve své domovině je krátkodobě vystavována teplotám až do -21°C, aniž by byla znatelně poškozena. Pokud listy omrznou a není poškozen stonek rostliny, na jaře bohatě obrazí. Proti poškození mrazem je vhodné chránit rostlinu proti dešti a sněhu tak, aby nedošlo ke zmrznutí vody ve vrcholu stonku (srdci) rostliny a zároveň krytem okolní půdy proti promrznutí, např.vrstvou suchého listí, ideální je také skleník.. Mladé jedince raději vždy chráníme před příchodem mrazů pod -5°C.
T. fortunei je v Evropě volně pěstována v Německu, v Rakouskuo, v Dánsku i Švédsku. Je to moc krásná konopná palma.

Velmi doporučujeme výsev tohoto exempláře do volné půdy kdekoliv v ČR.

POZOR!!! Minimální teplota krátkodobě po dobu pár hodin do -17°C, bez poškození -8°C, pokud je pod přístřeškem a v naprostém suchu.

Galerie Trachycarpus fortunei

Trachycarpus fortunei Trachycarpus fortunei Trachycarpus fortunei Trachycarpus fortunei Trachycarpus fortunei Trachycarpus fortunei Trachycarpus fortunei Trachycarpus fortunei Trachycarpus fortunei Trachycarpus fortunei Trachycarpus fortunei Trachycarpus fortunei Trachycarpus fortunei