
/ -17°C, výška v dospělosti do 15 m/
Je to jedna z nejoblíbenějších, nejodolnějších a nejběžněji pěstovaných palem v ČR. Pochází ze střední a severovýchodní Číny.
Vyznačuje se velkými tmavě zelenými vějířovitými listy o průměru až 110 cm, které vyrůstají z pevného kmene. Dorůstá do výšky 15 m. V našich podmínkách ve volné zemi přirůstá vzrostlá palma s výškou kmene okolo 2 m až 30 cm za rok a vytvoří 12 až 15 listů. Má ráda půdu s příměsí písku z důvodu dobrého odvodnění okolí před zimním obdobím. Při zajištění sušších podmínek během zimního období přežívá rostlina bez poškození velké mrazy až do -17°C. Listy omrzávají už při -8°C až -9°C. Některé zdroje uvádějí, že kmen vydrží i bez zakrytí i do -30°C, ale tot ověřeno nemáme. V roce 2012 v Beskydech jsme naměřili teploty -30,2°C a naše rostliny přežily. Byly však ve skleníku, kde bylo vytápění -8°C a rostliny měly suché podmínky. Ve své domovině je krátkodobě vystavována teplotám až do -21°C, aniž by byla znatelně poškozena. Pokud listy omrznou a není poškozen stonek rostliny, na jaře bohatě obrazí. Proti poškození mrazem je vhodné chránit rostlinu proti dešti a sněhu tak, aby nedošlo ke zmrznutí vody ve vrcholu stonku (srdci) rostliny a zároveň krytem okolní půdy proti promrznutí, např.vrstvou suchého listí, ideální je také skleník.. Mladé jedince raději vždy chráníme před příchodem mrazů pod -5°C.
T. fortunei je v Evropě volně pěstována v Německu, v Rakouskuo, v Dánsku i Švédsku. Je to moc krásná konopná palma.
Velmi doporučujeme výsev tohoto exempláře do volné půdy kdekoliv v ČR.
POZOR!!! Minimální teplota krátkodobě po dobu pár hodin do -17°C, bez poškození -8°C, pokud je pod přístřeškem a v naprostém suchu.