• mobil +420 602 718 832

Rhapidophyllum hystrix

/ -10°C, bez poškození od -16°C do -21°C, krátkodobě (pár hodin, v ČR není ověřena mrazuvzdornost, výška v dospělosti 2 – 3 m/

Tato palma pochází se severní Karolíny, USA. Říká se o ní, že je to nejmrazuodolnější palma na světě. Nazývá se také "Ostrá palma nebo Jehlová palma". Ve svém rodišti je přísně chráněna pro svoji vysokou odolnost.

Je však pěstována prakticky po celých Spojených státech a dokonce i v Kanadě. Podle studie Projektu pro výzkum mrazuodolných palem na univerzitě v Miami bylo u tohoto druhu zaznamenáno přežití dospělých rostlin při teplotě až -31°C, ale vhodnější teploty v ČR pro jejich pěstování jsou v rozmezí od -16°C do -21°C, což z této palmy dělá nejmrazuodolnější palmu vůbec. Tato palma je velmi populární mezi „palmovými nadšenci“ kvůli vysoké odolnosti vůči nízkým teplotám. Velké, dobře rostlé a zakořeněné exempláře rostou bez zimní ochrany v Národním arboretu Spojených států ve Washingtonu DC, bez ochrany též rostou na severním pobřeží New Yorku. Jehlová palma preferuje vlhké slunečné nebo stinné stanoviště. V našich podmínkách je lépe umístit ji na místo s dostatkem slunce. Na přímém slunci roste koruna více kompaktně a listy jsou světlejší. Rhapidophyllum hystrix roste velmi pomalu a dorůstá do výšky 2 – 3 m, často odnožuje a vytváří keřovité shluky. Odnože je možné odřezávat, palma pak roste rychleji do kmínku a tím se docílí klasického vzhledu palmy. Může mít jeden či více kmenů, často kolem hlavního kmenu dělá odnože. Má tmavozelené listy, zespodu stříbrné. Koruna je obklopena četnými ostrými jehlicemi, díky čemuž se jí hovorově říká Jehlová palma (Needle palm). Přestože se v odborné literatuře uvádí, že tento druh snáší i vlhčí půdu, pro dobré přezimování doporučujeme výsadbu do dobře odvodněné, odlehčené a suché zeminy. Přístřešek není nutný, rostlině však neuškodí. Květy jsou většinou dvoudomé, samčí a samičí květy rostou odděleně, každý na jiné rostlině. Plody jsou hnědé peckovité bobule, cca 2 cm dlouhé.

Velmi doporučujeme výsev tohoto exempláře do volné půdy v ČR.

POZOR!!! Minimální teplota krátkodobě po dobu pár hodin -16°C, bez poškození -10°C, pokud je pod přístřeškem a v naprostém suchu. V ČR není ověřena mrazuvzdornost.

Galerie Rhapidophyllum hystrix

Rhapidophyllum hystrix