• mobil +420 602 718 832

Nannorrhops ritchiana

/-10°C až -15°C, výška v dospělosti 5 – 7 m/

Nannorrhops ritchiana roste v jihovýchodní Asii - od Arábie přes Írán a Afganistan až do Pákistánu a severozápadní Indie. Vyskytuje se v nadmořské výšce 1 600 m.

Je to velmi odolná palma, jejíž nevýhodou je, že velmi pomalu roste a nesnáší vlhké a mrazivé středoevropské klima. Je to druhá nejmrazuvzdornější palma tvořící kmen. Dorůstá do výšky 5 - 7 metrů. Listy jsou tuhé, s kožovitým leskem namodralého nádechu. Je velmi odolná vůči prudkým změnám teplot. Nenáročná na živiny a zálivku. Sadíme do písčité, řádně odvodněné půdy. Pro dobré přezimování ve volné kultivaci v ČR je nutno zajistit rostlině co nejsušší půdu. Je nutno mít skleník s přitápěním i termostatem, jinak rostlina uhyne.

"Nannorrhops ritchiana - "Kašmír" je pojmenování pro rostliny původem ze severozápadního Nepálu, kde rostou ve výškách až 1 500 m nadmořské výšky. Vzhledem k tomu, že rostou v oblasti častých srážek, v zimě jsou mnohem odolnější vůči vlhku než rostliny ze sušších oblastí.

Nannorrhops ritchiana - "Silver Iran" je varieta pocházející z okolí íránského Zahedanu. Má výrazně stříbřitě šedé listy a je velmi odolná vůči mrazu, vyžaduje však suché podmínky.
Velmi doporučujeme výsev tohoto exempláře do volné půdy v ČR, ale s vhodným přístřeškem.

POZOR!!! Minimální teplota krátkodobě po dobu pár hodin -5°C, bez poškození -5°C, pokud je pod přístřeškem a v naprostém suchu.