• mobil +420 602 718 832

Phoenix roebelenii

Phoenix roebelenii

Phoenix roebelenii (Datlovníik laošský) pochází z Laosu.  Je to palma se zpeřenými listy. Má velké listy, zelené, roztřepené či více- tvaré. Listy má dlouhé od 60 do 120 cm (ve sklenících i více). 

Jednotlivé letáky jsou na listu uspořádány do jedné roviny, na rozdíl od většiny druhů phoenixů. Začátek všech řapíků zdobí na obou stranách několik tuhých a dlouhých ostnů nebo spíše trnů, jsou rovné jako hřebíky. Rostlina není náročná na pěstování. Je to dlouhověká pokojová rostlina.  

Miluje jasné rozptýlené světlo, daří se jí dobře i v polostínu. Ideální je samozřejmě jižní a  jihozápadní strana. Není mrazuvzdorná.  Substrát by měl mít velký obsah rašeliny. V době vegetace 2 – 4 x do měsíce přihnojujeme tekutým hnojivem. Pokud rostlina nemá dostatek živin, blednou jí listy. Teplota by neměla klesnout pod +5°C. V letních měsících je nutná vydatná zálivka, má ráda letní sprchování. V zimním období zalévání omezíme. Nesnáší suchý vzduch. Doporučujeme časté rosení a umístění květináče do misky s vlhkými oblázky. Pokud však nemá rostlina dostatek světla, mohou se objevit na listech malé žluté skvrny. Rostlinu mohou napadat červci a puklice. Pokud rostlina nemá dostatek živin, blednou jí listy. Mladé rostliny přesazujeme každoročně, vždy zjara. Starším exemplářům vyměňujeme pouze horní díl zeminy. Od května do konce září můžeme rostlinu „letnit“ na teplém stanovišti, na terase nebo v zahradě. V létě, pokud je rostlina v bytě, je nutné rostlině zajistit pravidelné větrání. Pro zajímavost uvádíme, že v přírodě roste výhradně trsovitě - vždy roste několik rostlin u sebe (přesněji několik rostlin z jedné mateční). Ale v kultivaci rostou téměř výhradně samostatně a dál se nedělí. Dorůstá do výšky 3 – 5 m.

Galerie Phoenix roebelenii

Phoenix roebelenii Phoenix roebelenii Phoenix roebelenii Phoenix roebelenii Phoenix roebelenii Phoenix roebelenii