• mobil +420 602 718 832

Yucca linearifolia neboli "linearis"

Yucca linearifolia neboli "linearis"

Linearifolia neboli "Linearis" je velmi atraktivní a málo známá stromová juka, pocházející ze severovýchodního Mexika. V závislosti na lokalitě jsou známy dvě formy lišící se barvou listů: zelená a modrá. Zelená forma se ve Španělštině nazývá "Saltillo." Má krátší listy než modrá forma , které mohou být 30-50 cm dlouhé a 3-7 mm široké. Roste pomaleji než modrý typ. Zelená forma pochází ze severovýchodního Mexika z regionů "Coahuila - Saltillo. Proto nese název "Saltillo."

Modrý typ, který se nazývá ve Španělštině "Galeana" má mnohem delší pružnější listy než "saltillo" zabarvené do krásné modré barvy s délkou mezi 50-120 cm a v dospělosti vytvoří krásnou kulatou korunku. Galeana taký roste mnohem rycheljí a je o něco více odolnější než zelená forma saltillo. Pochází z regionu "Galeana" a "Rayones" v Mexiku.

Obě druhy dorůstají do výšky asi 2,5 m a vytváří krásnou kulatou korunu s měkčími listy. Její zvláštností je hustá růžice tenkých listů kruhového průřezu. Často se dělí a i při například odumření vrcholové části, vlivem vysokých mrazů, bez problému obrazí a utvoří třeba další 2 - 3 ramena. Není zatím příliš rozšířena, ale pro svoji "nezničitelnost" a pravděpodobně ještě vyšší mrazuodolnost si jistě získá mezi pěstiteli oblibu. Modrá forma má vyšší toleranci vůči mrazu.

Velmi doporučujeme výsev těchto exemplářů do volné půdy v ČR. Odolávají teploty mezi -18°C až -20°C.

Galerie Yucca linearifolia neboli "linearis"

Yucca linearifolia neboli "linearis"