• mobil +420 602 718 832

Agáve utahensis

Agáve utahensis

Popis rostliny

Agáve utahensis je u nás pěstována jako okrasná exotická rostlina. Je oblíbená pro svůj efektní vzhled. Její původ je na západě USA, kde roste divoce až do nadmořské výšky 1500 m. Tento druh se vyznačuje vysokou mrazuvzdorností až do -28°C.

Agáve utahensis je ve srovnání s jinými druhy agáve o něco menší, proto jej řada pěstitelů sází i mezi skalničky. Vytváří hustou růžici menších šedozelených a žlutozelených pichlavých listů, lemovaných světlým proužkem.

Dorůstává do výšky půl metru. Průměr růžice je přibližně 30 - 40cm. Květenství je 2 – 4 m vysoké. Květy jsou žluté barvy, rostoucí na stvolu, uspořádány v trsech 2,5 – 3,5 cm dlouhých. Tento typ agáve má rádo slunné stanoviště, dobře odvodněné místo a vápencové půdy. Je mrazuvzdorná.

Agáve v našich podmínkách vysazujeme na slunečné, jižní stanoviště do hlinitopísčitého substrátu, který namícháme v poměru 2 díly zahradnického substrátu, 1 díl zahradní zeminy a 1 díl písku. Pod tuto směs je vhodné položit oblázkovou drenáž. Rostliny příliš nezaléváme. Před příchodem mrazů je vhodné pokrýt okolí rostliny vrstvou suchého listí. Pokud by hrozily mrazy pod mrazuvzdorný limit rostliny, je vhodné ji zabalit celou. K zabalení můžeme zvolit 2-3 vrstvy netkané textilie nebo můžeme zvolit přístřešek.

Velmi doporučujeme výsev tohoto exempláře do volné půdy v ČR, nejlépe s přístřeškem a dobře odvodněnou písčitou půdou. Pokud by hrozily větší mrazy než je stanovený mrazuvzdorný limit, je třeba i přitápět. Rostlina musí být v naprostém suchu a teplota by neměla být stálá víc než týden v kuse.

POZOR!!! Minimální teplota krátkodobě po dobu pár hodin -22°C , bez poškození -24°C - pokud je pod přístřeškem.

Galerie Agáve utahensis

Agáve utahensis Agáve utahensis