• mobil +420 602 718 832

Dasylirion serratifolium

Dasylirion serratifolium

D. serratifolium pochází z Mexika, státu Oaxaca. Její latinské jméno „serratifolium“ znamená pilolistý. Ve skutečnosti hrany všech listů zdobí jemné a pěkně ostré žlutobílé zoubky, které vypadají jako zvětšený list do lupenkové pilky.

Ze začátku má rostlina pouze pár desítek listů, u větších exemplářů už jde o pěkných pár stovek listů. Dospělá rostlina dorůstá do výšky i šířky 2 m. Listy jsou 60 - 100 cm dlouhé, 1,5 - 3cm široké a mírně se stáčejí kolem své osy do spirály. Nejstarší listy postupně odspodu usychají, pochopitelně hlavně v suchém odpočinkovém období. Po odstranění suchých listů začínají tvořit základ budoucího nízkého kmínku (v kultuře se tyto zbytky u báze úhledně odstřihávají nůžkami, kdežto v přírodě tvoří nevzhlednou rozcuchanou hmotu). Toto je však záležitost několika desítek let.

V květináči vydrží bezpečně do -5°C, ve volné půdě má přežít -10°C, ale raději jí přitápíme už při -4°C až -5°C. Pokud je rostlina ve volné půdě, tak V ZIMĚ JI V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NEZÁLÉVÁME.

Vystačí si z vlhkosti vzduchu i z vlhkosti okolní půdy. V zimě dělá trávovníkům problém přílišná zimní vlhkost. Musí mít proto naprosto suchý kořenový zábal i srdíčko. Pokud ji na zimu zastřešíme a do skleníku umístíme přitápění, přečká i ty největší mrazy. Pak se o ni nemusíme vůbec bát.

Doporučujeme výsev tohoto exempláře do volné půdy v ČR, ale POUZE se skleníkem a s přitápěním.

Galerie Dasylirion serratifolium

Dasylirion serratifolium