• mobil +420 602 718 832

Brahea armata

Brahea armata

/ od -8°C do -12°C, výška v dospělosti do 15m/

Původní rozšíření této palmy je v Kalifornii a Severním Mexiku z oblasti Baja California. Běžně známá jako Mexická modrá palma " Mexician blue fan palm." V domovině roste v suchých polopouštních a skalnatých oblastech, ale díky její dekorativnosti ji dnes najdeme ve všech tropických i subtropických zemích.

Roste poměrně pomalu a dorůstá do výšky 15 m, má velmi silný kmen. Listy mají šedomodrý nádech. Její zřetelně modravé listy jsou 1-2 metry široké a řapík mají dlouhý 1 metr. Listy v přírodě neopadávají, kolem kmene vytvářejí jakýsi chochol. Při pěstování se obvykle tyto listy ořezávají. Palma má ráda slunnou chráněnou polohu a dobře odvodněnou půdu. U nás se bohužel dá pěstovat venku jen v případě, že je jí v zimě přitápěno a má přístřešek - skleník. Květenství vyčnívá ven mimo korunu, dosahuje až 5 metrů délky. Samotné květy jsou malé a objevují se od ledna do března. Brahea armata má atraktivní vzhled. Je odolná proti suchu. Může být umístěna jak na přímém slunci, tak v polostínu. Plody jsou asi 2-3 cm velké ve tvaru pecek. Celkově palma vyhlíží jako Washingtonia filifera, patrný rozdíl je v barvě listů, délce květenství a Brahea nemá vlákna na listech. Brahea armata má s Washingtonií jednu shodu, obě pocházejí ze stejné oblasti, takže i mrazová odolnost je zde podobná, od -8°C až do -12°C. Listy ovšem omrznou již při -5°C až - 6°C. Protože pochází z polopouštních oblastí, nesnese Brahea příliš mnoho vláhy v zimě (to platí i pro ostatní palmy, obecně platí, že palmy se sivými listy jsou suchomilnější). Je potřeba ji v zimě udržovat poněkud v suchu. Při pěstování v zemi musíme palmu začít chránit pár týdnů před příchodem mrazů. Musíme také zabránit i posledním podzimním dešťům, aby rostlinu a její okolí nezamokřily. Zimní kryt by měl být rozměrnější, jednak kvůli srážkám, aby padaly co nejdál od rostliny, ve vyšším věku má Brahea listy, které se nedají svázat. Mají masivní řapíky, které při svazování praskají.

Doporučujeme výsev tohoto exempláře do volné půdy v ČR , ale jen pro zkušené pěstitele, kteří vědí, jak rostlině zajistit ideální podmínky.

Doporučujeme přečíst si náš ÚVOD a zároveň NÁVOD, jak zajistit naším prodávaným mrazuvzdorným rostlinám co nejideálnější podmínky, (tj. skleník a topné těleso s termostatem). Bez těchto tří doporučení se pěstování v ČR dařit nebude.

POZOR!!! - Minimální teplota krátkodobě pár hodin -12° C, bez poškození -5° C pokud je pod přístřeškem.

Galerie Brahea armata

Brahea armata Brahea armata Brahea armata Brahea armata Brahea armata Brahea armata Brahea armata Brahea armata Brahea armata