• mobil +420 602 718 832

Strelitzie reginae

Strelitzie - Královská květina neboli bylina je exoticky působící, okrasná, vytrvalá bylina se zvláště nádhernými květy a velkými, oválnými, přibližně 40 cm dlouhými, tmavě zelenými, kožovitými listy na 60 cm dlouhém řapíku.

Původně pochází z jižní Afriky, kde roste běžně na březích vodních toků, v pobřežní buši a v křovinách. Strelitzie je v našich podmínkách skvělá jako pokojová rostlina, její obdivuhodné květy jsou výborné k řezu a společně s listy jsou využívány do květinových vazeb. Květ má přibližně velký 15 cm velký a připomíná exotického ptáka. Je tvořen elegantními vzpřímenými oranžovými kališními listy se dvěma či třemi modrými okvětními lístky, které demonstrativně vyčnívají z šedozelených listů.
Každým rokem v předjaří vykvétá několika exotickými květy.

V teple vykvétá koncem roku, v chladnu se kocháme jejími květy od února do dubna. Jelikož se jedná o vzrostlejší rostlinu, po prokořenění přesazujeme do výživné, propustné zeminy. Na dno květináče dáváme drenáž z kamínků. Během vegetace pravidelně přihnojujeme hnojivy pro pokojové rostliny, nepřehnojujeme však dusíkem. S. reginae vyžaduje jasné světlé stanoviště. Je náročná na světlo. V letních měsících nevyžaduje přistiňování, ale pravidelné přihnojení jedenkrát týdně. Strelitzie v zimě upřednostňuje mírné nebo chladné stanoviště při teplotě okolo 14°C až 15°C, minimum pro pěstování v zimních měsících je 10°C - 12°C.