• mobil +420 602 718 832

Strelitzie juncea

Strelitzie juncea - maximální výška v dospělosti 1 m - 2 m

Popis rostliny

Je to neobvyklý a vysoce atraktivní druh strelitzie. S. juncea pochází rovněž z jižní Afriky. Tento druh strelitzie je ze všech nejodolnější. Dobře snáší větší sucho a je tolerantnější vůči mrazu.

Větší rostlina snáší až -6°C, odolává i velkému suchu. Je to vytrvalá bylina, která má hluboké, silné, masité, dužnaté kořeny, ve kterých uchovává vodu. Je tedy zapotřebí rostlinu pěstovat v hlubším květináči a v lehčím propustném substrátu. Oproti ostatním strelitziím se liší pouze listy. Kvete stejně jako strelitzie reginae. Květy jsou oranžové s fialovými lístky. Listy jsou špičaté a trčí v trsech jako meče, a to až od 2. a 3. roku života.

Celkově působí velmi pozoruhodně. Dorůstá do výšky maximálně do 1 - 2 m. Kvete od května do října. V dobrých podmínkách můžeme z malé rostliny vypěstovat kvetoucí rostlinu za 3 až 4 roky. Rostlina vyžaduje stanoviště s plným sluncem a dobře propustnou půdou. Přes léto můžeme mít rostlinu venku, pravidelně zaléváme, aby rostlina rostla (v období sucha sice vydrží, ale neroste). Na podzim rostlinu přeneseme buď domů na okno, nebo do prostor, kde je teplota kolem 10°C. Nevyžaduje hodně světla, v menší míře vyžaduje pouze občasnou zálivku.