• mobil +420 602 718 832

Strelitzie - ravenala madagascariensis

Strelitzie - ravenala madagascariensis - maximální výška ojediněle i přes 20 m

Popis rostliny

Strelítzie madagaskarská je původem z ostrova Madagaskar. Tato mohutná bylina stromového vzrůstu má přímý palmovitý dřevnatý kmen. Listy jsou střídavé, dvouřadé, rozložené do obrovského vějíře.

Je to nejvyšší, vskutku nádherná bylinná strelitzie. Tento v mnoha ohledech pozoruhodný druh se mimo jiné proslavil po staletí tradovaným tvrzením, že v řapících jeho listů je ukryto velké množství pitné vody – snad právě proto se mu v mnoha jazycích říká „palma poutníků". Její obrovské listy jsou podobné listům banánovníku a dorůstají do délky 3 metrů. Jsou také uspořádány přesně naproti sobě, takže mají palmový vzhled. Velký květ je ve srovnání s jinými strelitziemi nevýrazný. Je složený z několika párů toulců a několika okvětních plátků nevýrazné žlutobílé barvy.

Tato oblíbená exotická rostlina má ráda přímé slunce, ale také polostín. V našich podmínkách rostlinu „letníme" venku na slunci od poloviny května do poloviny října. Ravenala snese krátkodobé -1°C bez poškození, při nižších teplotách již začnou omrzávat listy. Bezpečná zimní teplota je kolem 10°C. Rostlině bychom měli dopřát substrát kyprý, výživný a propustný, takže je dobré přimíchat do směsi písek. Zálivka střídmá, avšak během letního období rostlinu zaléváme vydatněji, kořenový bal rostliny by neměl vyschnout. Naopak během zimního období výrazně doporučujeme zálivku omezit na nezbytné minimum. Kořeny strelitzií jsou dužnaté, při nižších teplotách a přemíře zálivky může docházet k uhnívání kořenů.