• mobil +420 602 718 832

Dracaena draco

Dracaena draco

Minimální teplota krátkodobě 0°C, průměrná výška kolem 12 m, max. výška v rodné zemi výjimečně i 20 m.

Popis rostliny

Draco je subtropický Dračí strom, který pochází z Kanárských ostrovů, Cape Verde, Madeiry, Azorských ostrovů a ojediněle i ze západního Maroka.

Strom je charakteristický jedním nebo více kmeny, dorůstající až do výšky 12 m, zřídka i více, s korunou hustých tlustých listů ve tvaru deštníku. Roste pomalu, obvykle 10 let trvá, než doroste do výšky 1 m. Mladé stromky mají pouze jeden kmínek. K rozvětvení dojde, až když rostlina vykvete nebo když se odlomí stará větev. Pak na jejím místě začnou vyrůstat dvě nové, jako když se pohádkovému drakovi usekne hlava. Jsou jednoděložné, dracaena draco nevytváří žádné letokruhy.

Věk této rostliny se dá odhadnout pouze podle počtu větví (znázorňující počty vykvetení) a měření frekvence kvetení (většinou méně než jednou ročně). Stáří některých exemplářů se odhaduje na více než 650 let, nejstarší roste v Icod de Los Vinos na severozápadě Kanárských ostrovů Tenerife. Strom je přes 20 m vysoký a má průměr kolem 10m, zvaný "El drago milenario" - (Tisíciletý drak). Místní tvrdí, že je mezi 1000 - až 2000 let starý, ale reálně je to spíše mezi 800 až 1000 let. Když uřízneme kůru z listů, vytéká z ní načervenalá pryskyřice, známá jako "Dračí krev". Ve starém Římě a ve středověku se používala k magii a alchymii, také v léčitelství. V současné době se používá jako barvivo nebo jako složka laků, které se využívají při výrobě hudebních nástrojů. Lak z dračince byl použit i při výrobě houslí stradivárek.

Tento strom roste dobře v plně prosvětlených interiérech, má rád „letnění" venku od května do září. Nesnáší mráz a má rád dobře odvodněnou písčitou půdu.

Galerie Dracaena draco

Dracaena draco Dracaena draco Dracaena draco Dracaena draco Dracaena draco Dracaena draco Dracaena draco Dracaena draco Dracaena draco Dracaena draco Dracaena draco Dracaena draco