
Bez poškození 0°C / krátkodobě ( na par hodin ) -10°C, výška v dospělosti 3 až 8 metrů
Popis rostliny
Tato prastará exotická rostlina je původem z Japonska a roste i na Jávě. Rod cykasů patří k nejstarším žijícím rostlinám na Zemi. Jedná se o živou fosílii z dob před několika miliony let.
Dnes se pěstuje po celém světě. Je velmi oblíbená díky tmavým tuhým hřebenovitým listům a nízkému dekorativnímu kmínku. Může dorůst do velikosti 0,5 až 8 metrů při průměru kmene až 90 cm. Aby tato rostlina vyrostla do takovéto výšky, trvá to stovky let. Má hnědý šupinatý kmen, u mladé rostliny se tvarem podobá ananasu. Listy jsou kožovité, tmavě zelené, dlouhé 0,5 až 2 m, zpeřené, tvořené až 125 páry lístků. Lístky směřují kupředu pod úhlem 45°, okraje jsou podvinuté, dlouhé 18 cm, široké 6 mm. I když tato rostlina není ani palma ani kapradina, velmi se jim podobá. Většina lidí ji však mezi palmy řadí. Ve skutečnosti je více podobná kapradinám. Cycasy mají od obojího něco.
Tyto celoročně hezky zformované pravěké rostliny rostou velmi pomalu, což z nich dělá mimořádně skromné a vděčné květináčové rostliny, které mohou vydržet velmi dlouho. Každým rokem se u mladé rostliny vytváří pouze jeden až dva listy, u starších rostlin se počet listů zvyšuje. Cykas hnojíme zhruba 3 x do roka, zejména zjara, suchým kravským hnojem, který poklademe na povrch květináče. Malé rostliny přesazujeme dle potřeby, dospělé jednou za 2 až 3 roky. Substrát by se měl skládat ze 2 dílů rašeliny a po jednom díle země ze zahrádky a hrubého písku.
Vyhovuje mu teplo na plném slunci nebo v polostínu. Můžeme jej pěstovat celoročně i ve stínu, ovšem v období vývoje nových listů musíme přenést na slunce! Nikdy nenechte kořeny zcela proschnout! Na jaře po vyrašení nových listů zálivku omezíme. K omezení by mělo také dojit v průběhu října a po celou zimu. Můžeme i obden rosit. Důležité je, aby rostlina měla dostatek světla, jinak dochází k nepřirozeně protáhlým listům s "podivným" tvarem. Péče o cycasy také nemusíme přehánět. Snesou krátké sucho. Jsou však náročné na světlo, a proto se jim nejlépe daří venku na terasách, zahradách, balkonech - od jara až do podzimu. Cycasy vypěstované ve sklenících nemají rády přímé slunce. To spaluje jejich listy, takže potřebují místo odkloněné od slunce. Cycasy vypěstované venku, které jsou zvyklé na slunce, můžeme bez obav dát na přímé slunce, v létě však vyžadují častější zálivku. Od března do listopadu dáme ven, od prosince do února do zimní zahrady s dostatkem světla. Je nutně dodržovat období klidu a teplotu 2°C -10°C v prosinci a lednu.
Dle názoru odborníků NELZE CYCASY PĚSTOVAT V BYTECH celoročně!!! Musí se letnit venku na sluníčku.
Doporučujeme výsev tohoto exempláře do volné půdy v ČR, ale POUZE s přístřeškem a dobře odvodněnou písčitou půdou a s přitápěním. Rostlina musí být v naprostém suchu.
POZOR!!! Minimální teplota krátkodobě za naprosto suchých podmínek po dobu pár hodin -10°C, bez poškození 0°C , pokud je ovšem pod přístřeškem.