• mobil +420 602 718 832

Cordyline australis

Cordyline australis

Cordyline australis je rostlina exotického vzhledu. Je původem z jižní polokoule, z Nového Zélandu, kde roste v různých klimatických oblastech v nejrůznějších polohách.

Roste v oblastech, kde jsou chladná léta a mírné zimy. Tato rostlina není náročná, je vysazována po celém světě v teplých oblastech mírného pásma. Je poměrně odolná vůči chladu, její mrazuvzdornost však není přesně stanovena. Někteří odborníci uvádějí její mrazuvzdornost do -12°C, jiní do -3°C. Ve světě, například ve Velké Británii a v Německu, je zaznamenáno, že tyto rostliny přežily i teploty do -12°C. 

Doporučujeme však, aby v našich podmínkách rostlina přečkala zimu v květináči uvnitř, ne venku. Malé rostlinky v květináčích nedáváme ven při teplotách pod -3°C.
V letošním roce jsme zkoušeli přezimovat cordyline indivisa ve volné půdě ve skleníku při teplotě -1°C
s topným tělesem, s termostatem a vše bylo bez problému. Listy byly krásně sytě zelené. Příští zimu chceme zkusit překonat teplotu do -3°C. Rostlinu budeme sledovat a zaznamenávat případné změny v barvě řapíku.

Tato rostlina se mnohdy plete s palmou neboli jukou. Sice vypadá jako tropická palma či juka, ale není tomu tak. Jukám je podobná růstem a tvarem listů. Některé druhy dorůstají jen do výše jednoho metru. Jsou však i druhy, například v rodném Novém Zélandu, které dorůstají do výše 10 – 15 metrů a žijí několik set let.
Existuje přes padesát druhů cordyline australis. Když uvážíme, že existují i hybridy těchto exotických rostlin, tak jejich počet může dosáhnout přes 100 i více různých exemplářů. Rostliny mají různé barvy listů, které dosahují délky 50 – 100 cm a jsou bez trnu. Květy jsou bílé, voňavé a mohou dorůst do výšky až jednoho metru. Existuje několik desítek těchto nádherných rostlin různých barev. Listy mohou mít barvu zelenou, zelenožlutou, červenou, růžovou, červenorůžovou, fialovou a mnoho dalších různých odstínů.

Nejrychleji roste nejznámější druh cordyline indivisa, který má zelenou barvu. Během roku může narůst až o 0,75 cm. Je to vskutku nádherná exotická rostlina. Patří do každé zahrady pro svoji barevnost a tvar listů. Každé zahradě dodá exotickou atmosféru.
Ideální je, když tyto kultivary pomícháme dohromady s jinými cordyline, jejich různé barvy se sloučí a vzniknou pestrobarevné rostliny jedinečného vzhledu.

Nároky na pěstování nemají tyto rostliny žádné. Z vlastních zkušenosti víme, že mají rády pravidelnou zálivku rosením a jednou týdně ji přihnojujeme. Pak jsme odměněni její krásou - krásným růstem a zajímavým tvarem listů. Tuto rostlinu můžete mít od jara do podzimu venku a na zimu ji můžete zkusit zakopat do volné půdy. Pokud bude rostlina přes zimu ve skleníku, musíte přitápět, pokud teplota klesne pod -1°C. Tato varianta je však finančně náročnější.
Rostlina má ráda polostín i přímé slunce. Na slunce si však musí zvykat postupně. V létě by měl substrát zůstat vlhký, v zimě při teplotách 0°C až +15°C zálivku výrazně omezíme, stačí zalít jednou za 2 – 3 týdny.
Pokud chcete mít rostlinu v bytě, kde je teplota +22°C  / +25°C, tak musíte vlhkost substrátu pravidelně kontrolovat. Rostlina nemá ráda ani málo ani mnoho vody.

Galerie Cordyline australis

Cordyline australis Cordyline australis Cordyline australis Cordyline australis