• mobil +420 602 718 832

Canna indica

Canna indica

/max. výška od 80 cm do 2,5m/ POZOR!!! Není mrazuvzdorná!!!Minimální teplota +5°C, krátkodobě pouze po několik hodin, jinak začne žloutnout a usychat. Ideální teplota od 15°C do 20°C.

Canna indica (Kana indická) je původem z Indie. Na pěstování není náročná. Je to statná exotická hlíznatá trvalka, kvetoucí od května až do mrazíků nápadným hustým květenstvím v barvách oranžové, žluté, tmavě růžové, karmínově červené, ale i žíhané, vykvétajícím na vysokých stoncích.

Plodem je trojboká, krátce trnitá tobolka s mnoha semeny. Statné listy jsou vejčité, kopinaté, sytě zelené, připomínající listy banánovníku, jsou i vínově červené. Canna Indica je okrasná trvalka vhodná zvláště do skupinové výsadby. Není mrazuvzdorná. Tato rostlina dorůstá od 80 cm do 2 m, podle místa vysazení. Kana indická má ráda slunné stanoviště, propustnou vlhkou hlinitopísčitou živnou půdu a občasné přihnojení kompostem. Pokud chcete, aby brzy a krásně kvetla, je lepší ji předpěstovat od února až dubna doma v květináči, ve skleníku nebo v nějaké jiné světlé místnosti o teplotě okolo 20°C. Předpěstované rostliny sázíme do volné půdy v polovině května. Pokud není místo na předpěstování, tak vysazujeme hlízy do připravené nakypřené zeminy podle počasí začátkem května. Hnojíme různými dostupnými hnojivy (kristalon plot a květ, granulovaný kravský hnůj, cererit). Na podzim po prvním mrazíku nadzemní část rostliny uřízneme a vyjmeme celé trsy i se zeminou. Musíme při tom dbát na to, aby se hlízy nepoškodily. Uložíme je do bedýnky či jiné nádoby a dáme je do chladnější tmavé místnosti.
Kořenové hlízy umístíme do písku nebo do mírně vlhké rašeliny. Během zimního období je prohlížíme, jestli nejsou napadeny plísní nebo jínými škudci. Zjara je předpěstujeme v květináči a vysazujeme v polovině května. Přes zimu hlízy nezaléváme, mohly by uhnít. Na jaře můžeme zasadit buď celé trsy, nebo je můžeme oddělit.
Mohou se pěstovat i v květináčích.

Nedoporučujeme celoroční výsev tohoto exempláře do volné půdy v ČR. Pouze od konce dubna (začátkem května) do konce října. Pak už musí do tepla.

Galerie Canna indica

Canna indica Canna indica Canna indica