• mobil +420 602 718 832

Butia capitata

Butia capitata

/ -10°C až -12°C , výška v dospělosti 4 – 6 m/ 

Tato velice dominantní palma k nám přichází z Brazílie. Je nepřehlédnutelná a okamžitě dodá jakémukoli prostředí elegantní vzhled. Její modrozelené listy na obloukovitě prohnutých řapících působí velice atraktivně. 

Je to jedna z nejrobustnějších palem se zpeřenými listy, známá též jako vinná nebo želé palma "Jelly Palm." Listy jsou vysoce odolné proti povětrnostním vlivům, elasticitu řapíků lze přirovnat k větvím běžných stromů. Má nízký mohutný kmen, roste poměrně pomalu. K podpoření růstu a krásy vyžaduje plně osluněné stanoviště.
Máme několik známých forem této palmy. Listy mohou být namodrale-šedé až zelené, to závisí na jednotlivých formách. Palma dorůstá do velikosti 4 - 6 metrů. Plody Butie se v místech jejího původu používají na výrobu želé, odtud název želé palma. Butia Capitata je nepostradatelnou palmou pro exotické zahrady a vydrží venkovní teploty -10°C až -12°C pokud je vzrostlejší a dobře zakořeněná. Listy přimrzají už při -4°C až -5°C. Je vhodná jako skleníková palma nebo palma do vnitřních prostor, kde je dostatek světla.

Nároky na půdu:

Vyžaduje dobrou drenáž, jednotnou zeminu nebo zahradní zeminu s pískem a velmi propustnou zeminu. Doporučujeme přístřešek neboli skleník a vytápění s termostatem.

Zálivka

V létě hojně, v zimě u volně vysazených 1x měsíčně (při absenci sněhu a v nemrazivých dnech), u rostlin pěstovaných v nádobách jen tak, aby nevyschl kořenový bal.

Hnojení

Duben – září 1 x týdně. Hnojením minerálními hnojivy doplníte absenci živin téměř okamžitě, použití organických hnojiv se projeví na rostlině nejdříve za 2 - 3 týdny. Pravidelným doplňováním důležitých látek podpoříte nejen její růst, ale i mrazuodolnost (pozor na přehnojování - docílíte tím zchoulostivění rostliny).

Velmi doporučujeme výsev tohoto exempláře do volné půdy v ČR.

POZOR!!! Minimální teplota krátkodobě po dobu pár hodin - 12°C, bez poškození -3°C, pokud je pod přístřeškem.

Galerie Butia capitata

Butia capitata Butia capitata Butia capitata Butia capitata Butia capitata Butia capitata Butia capitata