• mobil +420 602 718 832

Brahea edulis

Brahea edulis

/ od -4°C do -12°C, výška v dospělosti do 13m/

Tento druh palmy pochází z ostrova Guadalupe v Mexiku. Tato zelenolistá palma je díky silnému kmeni a husté koruně světově oblíbená okrasná palma. V zemi jejího původu se díky nájezdům koz stala vzácnou, takže se všechny světové kultury snaží pokračovat v zachování existence této rostliny.

Roste až do 1000 metrů nad mořem a snáší lehké mrazy. Pomalý růst z ní dělá vděčnou, dlouho žijící rostlinu, jejíž zelené vějíře jsou kulaté až kosočtvercové a na koncích jenom malinko naříznuté. Vytvářejí tak pěknou velkou plochu listu. Uschlé vějíře odpadávají samostatně (efekt samočištění), takže jsou kmeny ve stáří obnažené a lehce zvrásnělé, čímž připomínají pevné sloní nohy. Plody chutnají příjemně sladce a používají se jako datle - odtud botanický název Brahea edulis jako poživatelná. Palmy z Guadelupe mají rády přímé slunce jak celoročně v zimních zahradách tak i na slunných terasách, aby mohly po dešti rychle oschnout. Protože snesou lehký mrazík, trvá sezona ve volném prostranství od dubna do října. V zimních zahradách mohou být dokonce bez vyhřívání. Při tom platí, že čím je sušší půda, tím vyšší je odolnost kořenů proti zimě.

Doporučujeme výsev tohoto exempláře do volné půdy v ČR, ale jen pro zkušené pěstitele. Jelikož se tato rostlina shání obtížně, jen těžko si někdo troufne zasadit ji do volné půdy. Tento druh snáší krátce mrazy až do -7° C, bez poškození listů však jen asi do -2°C až -3°C.

POZOR!!! Minimální teplota krátkodobě pár hodin -12°C, bez poškození -3°C až -5°C, pokud je pod přístřeškem.

Galerie Brahea edulis

Brahea edulis Brahea edulis