• mobil +420 602 718 832

Washingtonie filifera

Washingtonie filifera

/ -4°C, bez poškození -10°C až -12°C, krátkodobě (pár hodin), výška v dospělosti do 12 m/

Washingtonie filifera pochází se západního pobřeží Kalifornie v USA. Má velmi dlouhá vlákna na útržcích listů a okraje řapíků listů jsou trnité.

Je schopna přizpůsobit se i chladnějším venkovním podmínkám za předpokladu, že nebude vystavena mrazu. Je to rostlinu, která vyžaduje dostatek světla a spoustu vody. Nenechte se zmást jejím původem ze suché pouštní oblasti. Má totiž velmi dlouhé kořeny a stálý přístup k podzemní vlhkosti. Má vějířovité listy o průměru do 2 metrů na řapíku dlouhém až 1,5 metru a dorůstají do šířky až 3 metrů. Na kmeni zůstávají po léta zbytky řapíků. Washingtonia robusta = mohutná, má kmen vysoký až 30 metrů, při průměru pouhých 40 cm, kdežto Washingtonia filifera má kmen kratší, do 12 metrů, ale je mnohem širší v průměru, a to až 1 metr. Washingtonia patří mezi 'nejnebezpečnější' palmy, na řapících mají tvrdé ostny, s přibývajícím věkem se však ostny vytrácejí. Kvete malými béžovými růžovými květy. Plod je vejčitého tvaru o délce 1 cm. Má ráda přímé slunce. Ve vyšším věku se W. filifera vláknitá od W. robusty barvou listů a vlákny na listech. Washingtonia filifera má listy téměř až do šeda, je to přímo šedozelená barva a konce vějířů má spíše užší a konce směřují jedním směrem. Washingtonia robusta má listy světle zelené, na první pohled jsou spíše kulaté. Oba dva druhy mají na listech vlákna, avšak W. robusta je v dospělosti ztrácí. Obě palmy jsou relativně odolné vůči mrazu. Odolnějším druhem je Washingtonia filifera, která je schopna přežít až -12°C, W. robusta je na tom asi o 4°C hůře, -8°C. Listy se však poškozují již při -4°C u obou druhů. Jsou však známy případy, kdy Washingtonie přežily teploty hluboko pod bodem jejich přežití, například -20°C v Dallasu USA. Je možno ji pěstovat v zemi, ale zimní ochrana musí být důkladná. Přístřešek je nutný, bez něj rostlina uhyne. Přes zimu by teplota pod zábalem palmy neměla klesat dlouhodobě pod bod mrazu. Při takovém zazimování rostlina přežije. Při pěstování v našich podmínkách se rostlina má začít chránit již před podzimními dešti a odbaluje se po úplném pominutí mrazů, tj. koncem dubna.

Doporučujeme výsev tohoto exempláře do volné půdy v ČR, ale POUZE s přístřeškem, s přitápěním a dobře odvodněnou písčitou půdou.

POZOR!!! Minimální teplota krátkodobě po dobu pár hodin -10°C až -12°C, bez poškození 0°C až -3°C, pokud je pod přístřeškem a v naprostém suchu.

Galerie Washingtonie filifera

Washingtonie filifera Washingtonie filifera Washingtonie filifera Washingtonie filifera Washingtonie filifera Washingtonie filifera