• mobil +420 602 718 832

Trithrinax campestris

Trithrinax campestris

/ -11°C až -15°C, výška v dospělosti do 6 m/

Nádherná impozantní a vysoce atraktivní palma pocházející ze suchých horských oblastí Uruguaye a Argentiny, kde roste v suchých, dobře odvodněných, skalnatých půdách.

Musí se přizpůsobovat drsným podmínkám, jednak velkému horku a suchu v letním období a také nízkým teplotám v zimě, jelikož roste v přírodě ve vysokých nadmořských výškách. V domovině roste ve skupinách, vytváří odnože. Vyznačuje se velmi tuhými krátkými šedomodrými listy a mohutným kmenem. Listy rostou nahuštěné na sebe, což tvoří palmě kompaktní vzhled. Dorůstají do délky jednoho metru a jsou šedavé, na osluněných stanovištích dokonce modrostříbrné. Dlanité listy při dotyku působí jako tvrdé dřevo. Velmi snadno se lze o ně poranit. Dorůstá do poměrně malé výšky, do 6 metrů, Stejně tak kmen, který působí velmi jemně, je pokryt jehlicemi o délce až 10 cm, které jsou velmi tvrdé. Květenství je rozvětvené a obsahuje až 100 květů, které ústí do žlutohnědé peckovice 1 - 2 cm dlouhé. Velmi pomalu roste. I když se již dovážejí vzrostlé kusy, jejich cena je obrovská. Je velmi odolná proti mrazu za dodržení suchých podmínek. Trithrinax campestris preferuje dobře odvodněné, písčité nebo kamenité půdy. Je poměrně odolný vůči mrazu, starší rostlina v suchém prostředí přečká mrazy -11°C až -16°C. U nás lze Trithrinax poměrně snadno pěstovat, ale je nutný je zimní kryt, který zajistí rostlině suché prostředí. V případě mrazů pod -8°C doporučujeme palmě přitápění. Jen tak dokáže přežít naše zimy. Bohužel větší rostliny jsou v zahraničí poměrně drahé, tak je tento druh raritou v našich českých zahradách.

Velmi doporučujeme výsev tohoto exempláře do volné půdy v ČR.
POZOR!!! Minimální teplota krátkodobě po dobu pár hodin -15°C, bez poškození -8°C, pokud je pod přístřeškem a v naprostém suchu.

Galerie Trithrinax campestris

Trithrinax campestris