• mobil +420 602 718 832

Trachycarpus wagnerianus

Trachycarpus wagnerianus

/ - 17°C° až -19°C, výška v dospělosti do 10 m/

Nejúhlednější mrazuvzdorná palma, velmi odolná vůči větru. Roste pomaleji a celkově je menší, než T. fortunei. Má velmi tuhé listy, které tvoří souměrný vějíř svěže zelené barvy o průměru okolo 30 - 40 cm a řapíky jsou dlouhé maximálně 50 – 60 cm.

Tato palma je vhodná i do menších zahrad, protože nevytváří rozložitou korunu. Dorůstá do výšky až 10 m. Pochází z Himalájí, kde roste ve výšce až 2 000 metrů. Zdomácněl však již v chladnějších oblastech subtropické Asie, v Japonsku na ostrově Honshú. Rostliny v této části polokoule jsou od mládí vystaveny mrazům a přezimují i tuhou zimu s teplotami pod -20°C s minimálním poškozením. Kmen může dorůst do sedmi metrů a je velmi dlouho obalen vlákny. Až po mnoha letech až desetiletích vlákna opadávají a vytvářejí tak holý kmen. Pro svůj zakrslý pevný vzhled si získal oblibu po celém světě. Nároky jsou téměř shodné jako u T. fortuneie. Patří tedy mezi nejodolnější palmy na světě s minimem teplot -17°C až -19°C, přičemž listy jsou poškozeny při teplotě -9°C až -13°C. Také to závisí na místě zasazení, což je také stejné jako u T. fortuneie, jen listy T. wagnerianuse mohou vydržet o malinko více díky své tuhosti. Existuje velmi málo vhodnějších palem na venkovní výsadbu. Pro přezimování je ideální skleník z polykarbonátu o tloušťce 10 mm a s oknem. Takto by palma měla v pořádku přežít zimu i bez přitápění. Jen nesmíme zapomenout na větrání při oteplení v zimě. Také na podzim, pokud bude suchý jako v roce 2011, musíme rostlinu zalít třeba i v listopadu, pokud nemrzne.

Velmi doporučujeme výsev tohoto exempláře do volné půdy kdekoliv v ČR.

POZOR!!! Minimální teplota krátkodobě po dobu pár hodin -17°C, bez poškození -8°C, pokud je pod přístřeškem a v naprostém suchu.

Galerie Trachycarpus wagnerianus

Trachycarpus wagnerianus Trachycarpus wagnerianus Trachycarpus wagnerianus Trachycarpus wagnerianus Trachycarpus wagnerianus Trachycarpus wagnerianus