• mobil +420 602 718 832

Agave lophanta splendida

Agave lophanta splendida

Agave Lophanta Splendida / odolává teplotám mezi -9°C / -12°C / maximální velikost 46 cm

 

 

Popis

Agave lophantha splendida, která se také nazývá „Agave středního proužku“ nebo„ rostlina století Thorncrest“, v Angličtině – známá jako the „Centre Stripe Agave“ nebo the „Thorncrest century plant“, roste velmi pomalu. Běžně se mylně považuje za rostliny kaktusů nebo aloe. Je to agáve, která je samostatným rodem s velmi odlišnými rysy. Je původem z jihozápadních Spojených států a Mexika.

Jedná se o shlukovou dekorativní rostlinu s variabilními růžicemi, které jsou téměř 40 cm vysoké a 46 cm v průměru. Má 5 cm široké a 18 cm dlouhé sukulentní listy, které jsou tmavě zelené s nápadným zelenožlutým vápencovým zbarveným středním pásem viditelným na horním i dolním povrchu listů, které jsou vyzbrojeny výraznými bílými zuby. Listy vypadají jako pila. Tato agáve je rostlinný druh, které se dožívá dlouhého věku, který vytlačuje mnoho mláďat neboli obnosu, které rostou hned u mateřské růžice. Až bude vaše „Splendida“ dostatečně stará, tak s ní vyroste nádherné vysoké květenství o výšce 4 m o průměru 2,5 cm, která bude oklopené spoustu voňavých květů, které budou přitahovat mnoho ptáků a hmyzu pro svůj nektár.

Agave lophantha je pouštní rostlina a je plně přizpůsobena velmi horkému počasí, ale může také snášet teploty až -12° C. Vyžadují dobře odvodňující půdu a dávají přednost písečné kaktusové půdě na jižní straně zahrady, nejlépe ve skalce nebo na vyšším terénu na plném slunci. Agávé a yuccy by měly být VŽDY vysazovány minimálně 20 - 30 cm nad okolní půdu, aby přebytečná voda vytékala pryč od spodní části rostliny a nezůstávala kolem kořenového systému, protože by kořeny začaly uhnívat pokud by byla doba trvání delší. Stejně jako všechny ostatní agáve a yuccy jsou náchylné ke hnilobě kořenů, pokud jsou pravidelně zalévány, takže POZOR na nadměrné zalévání, protože příliš mnoho vlhkosti je zabije. Zalévejte pouze tehdy, když půda úplně vyschne. Většina agáv roste dobře bez hnojiva, ale může být krmena hnojivem s pomalým uvolňováním jednou za měsíc, aby podpořila plný a bohatý vzhled. Stejně jako ostatní agáve, Agave lophantha se daří na přímém slunečním světle, ale bude tolerovat i částečný stín. Milují vysazování blízkých skal a kamenů, když se zahřívají ze slunce a dávají kořenům rostliny během vegetačního období spoustu potřebného tepla. Trny této rostliny jsou velmi ostré a je třeba se jim vyvarovat při manipulaci nebo provádění údržby na rostlině. Tato agáve vyžaduje velmi malou pozornost. Agave Lophanta bude určitě přínosem pro vaši zahradu a dodá jí silný - jedinečný pouštní vzhled.

Galerie Agave lophanta splendida

Agave lophanta splendida Agave lophanta splendida Agave lophanta splendida