• mobil +420 602 718 832

Sabal palmetto

Sabal palmetto

/ -5°C bez poškození, -12°C krátkodobě (pár hodin), výška v dospělosti do 20 m/

Sabal palmetto pochází z jihu a jihovýchodu USA z jižní Karoliny a Floridy. Vějířovité listy jsou podle dostatku slunce zbarvené modrozeleně nebo zeleně, natržené skoro ke stvolu listu a vprostřed "rozštěpené", ale stále vypadají zakulaceně.

Protože mají domovinu v podrostech bažinatých oblastí jako výstavky borovic, dubů a cypřišů, mají rády stále vlhkou písčitě-humusovitou půdu a polostinná místa, ačkoliv dokážou překonat i letní suché období. Vysazené exempláře by měly mít částečně slunné místo až plné slunce a v zimě musí v našich podmínkách dostat ochranu proti mokru (např. přístřešek - skleník). Potřebuje dobře propustnou půdu. V našich podmínkách je roční přírůstek jeden až tři listy, ale přesto mají velmi vysokou okrasnou hodnotu. Jsou požitkem pro všechny, kteří mají rádi na zahradě něco výjimečného. Palma je mrazuvzdorná, pokud je sázena volně v zemi, pokud je ponechána v květináči, je její odolnost maximálně do -5°C. Minimální teplota krátkodobě ve volné kultivaci je až -12°C, bez poškození -5°C. Listy však omrzají při teplotách pod -8°C. Listy jsou až 2 metry dlouhé. Květenství dorůstá do 2,5 m, plodí černé peckovice, velké 0,5 až 1 cm. V tropických oblastech je tento druh palmy velmi často vysazován. Sabal palmetto v našich podmínkách vyžaduje podobné podmínky jako Sabal minor, avšak zimní ochrana u tohoto druhu musí být mnohem dokonalejší, kvůli jeho nízké mrazuodolnosti. Dorůstá do výšky i přes 20 metrů. Je odolná proti suchu. Vlhkost vzduchu by měla být střední. Tyto palmy mají rády spíše písčité půdy s dobrou drenáží.

Doporučujeme výsev tohoto exempláře do volné půdy v ČR, avšak POUZE s přístřeškem.

POZOR!!! Minimální teplota krátkodobě po dobu pár hodin -10°C až 12°C, bez poškození -5°C, pokud je pod přístřeškem a v naprostém suchu.

Galerie Sabal palmetto

Sabal palmetto Sabal palmetto Sabal palmetto Sabal palmetto Sabal palmetto Sabal palmetto Sabal palmetto Sabal palmetto