• mobil +420 602 718 832

Strelitzie nicolai

Strelitzie nicolai (strelicie natalská) je bílou odrůdu. Rostliny strelitzie patří mezi nádherné byliny. Má neobvyklé květenství a na celém světě se jí říká rajský květ.

Rostlina roste v Africe, je nezvykle odolná a lehce se adoptuje v různých podmínkách. Své pojmenování získala na počest manželky krále Jiřího III., Charlotty von Meklenburg-Strelitz.

Jsou to dlouholeté, stále zelené trvalky, které vynikají zejména nápadnými květy. Ve své domovině vyrůstají do výšky i několika metrů, v našich podmínkách kolem 1,5 až 2 m. Má charakteristické velké listy a zajímavá semena – semeno má připevněno na slupce oranžovou jakoby bavlnkou.
U nás se pěstuje jako pokojová rostlina s možnosti letnění. Květy jsou vhodné k řezu a do květinových vazeb, dlouho vydrží, protože dochází k postupnému propouštění květů, které vytvářejí charakteristický, 15 cm dlouhý chochol, který připomíná chochol u papouška. Tyto rostliny můžeme koupit v květinářství, jsou však velmi drahé.
Rostlina má ráda světlo, není ji třeba proto v létě stínit. Potřebuje dostatek živin (je nutné ji minimálně 1x týdně přihnojovat). Vhodné hnojivo je granulovaný kravský hnůj, cererit nebo krystalon (plod a květ). Samozřejmě potřebujeme prostornější květináč. Vhodné podmínky jsou nutné pro bujné květenství. V zimě rostlina preferuje chladnější stanoviště (teploty okolo 14°C - 17 °C, minimálně však 12°C).