• mobil +420 602 718 832

Banánovník habešský - Zelená forma

Banánovník habešský - Zelená forma

Tento masivní a rychle rostoucí druh banánovníku je svou velikostí skutečná botanická kuriozita. Pochází z Africké Etiopie a je dobře odolný chladu.

Roste v horách u východoafrického příkopu až do výšky 2 200 m nadmořské výšky, kde teploty velmi zřídka klesají pod bod mrazu. Je to mohutná, 6 - 12 m vysoká rostlina. V našich podmínkách sice dorůstá do výšky asi 5 metrů, přičemž méně než polovinu tvoří pseudokmen. Krásu tohoto banánovníku doplňuje extrémně tlustý kmen, který má v dospělosti v obvodu i přes 2 metry. Kmen má světle zelenou barvu, spodní strany řapíků listů jsou zbarveny dozelena a mají červený pruh. Má dlouhé, světle zelené listy. Listy v dospělosti mohou měřit i přes 5 m na délku.
Tento banánovník miluje vodu a přímé slunce. Pokud dostane během vegetační období dostatek vody a sluníčka, tak vás odmění velmi rychlým růstem od 0,5m do 2 m a neskutečnou krásou. Jde o vskutku nádherný druh banánovníku, který vám bude každý závidět.

Mrazuvzdornost:
Listy omrznou při -1 /-2°C,
pseudokmen při -5°C.

Výška v dospělosti: v domovské krajině až 12 m,
v českých podmínkách dorůstá maximálně do 4 – 6 m.

Půda: by měla být humusová a vzdušnější, s trochou perlitu - ornicí a písku (poměr 2 / 2 / 2 / 1).

Výkop: díra, do které chceme zasadit rostlinu, by měla být 1 – 2 x větší než je květináč, a to z důvodu, aby kořeny rostliny měly volnější půdu k rychlejšímu růstu jak na šířku, tak i do hloubky.

Hnojení: Minimálně 1 x týdně. Nejlepších výsledků v růstu dosáhnete, když rostlinu budete hnojit 2 x týdně. Volíme však hnojiva bez obsahu draslíku a s vyšším obsahem dusíku.

Pěstování: od května - do prvních mrazíků (zhruba do konce října a začátku listopadu) můžeme pěstovat ve volné půdě a pak musí do tepla. Banánovník habešský není mrazuvzdorný, takže v žádném případě nenecháváme rostlinu ve volné půdě přes zimu, aby nezahynula. Zimovat můžeme tak, že rostlinu vykopeme z půdy, zasadíme do květináče a květináč umístíme na suché místo. Ideální teplota mezi +10°C - +13°C. Při těchto teplotách bude rostlina spát. Neporoste, nijak se nepoškodí a nebude k tomu potřebovat ani kořenový systém ani vodu. Kořenový systém se stejně nepodaří zachránit, jelikož z něj přes zimu rostlina čerpá zbytkové živiny, kořeny se postupně vysušují a uhnívají. Pokud chceme rostlinu pěstovat po celý rok a máme pro ni prostory, můžeme ji na podzim vykopat a umístit na světlé místo do teploty nad 15° C. Rostlina poroste dál, avšak problém je v tom, že přes zimu je málo světla, tak rostlina bude spíš strádat. Začne se otáčet za světlem a z 95% bude docházet k deformacím. Proto je lepší nechat rostlinu přes zimu odpočívat. Rostlinu zalejeme maximálně 3 x během zimy za zimu, a to v menším množství. Když zaléváme v zimě, musíme dbát na to, aby voda nezůstala ve spodní misce. Také je třeba uvědomit si, že rostlina po zimním období ztratí kolem 30% na objemu pseudokmenu.

Zálivka: v horkých letních dnech zaléváme denně nebo obden. Při teplotách do +20°C stačí 2 litry vody, ale při teplotách nad +25°C až 5-10 litrů vody. Tyto banánovníky milují vodu a bohatou zálivku. POZOR!!! - Půda NESMÍ BÝT přemokřena , jinak dosáhnete opačného efektu. Kořeny rostliny začnou hnít a nakonec uhyne celá rostlina. Po dešti rostlinu nezaléváme vůbec. Jakmile se začne na podzim ochlazovat, tak rostlinu zaléváme méně a méně, až na minimum při poklesu teploty pod +18°C.

Množení: množí se generativně - semeny. Klíčení semen trvá 14 dnů až řadu měsíců. Záleží na stáří semen a jejich kvalitě.

Škůdce: Protože většinou nedokážeme zajistit v bytě potřebnou vzdušnou vlhkost, je třeba počítat s tím, že je banánovník intenzívně napadán sviluškami. Chemické ošetření je nezbytné. Pravidelné rosení rostliny 2 – 3 x týdně z vrchní i spodní strany listu pomůže odstranit škůdce. Škůdci nemají rádi vlhké prostředí.

Galerie Banánovník habešský - Zelená forma

Banánovník habešský - Zelená forma Banánovník habešský - Zelená forma Banánovník habešský - Zelená forma Banánovník habešský - Zelená forma Banánovník habešský - Zelená forma