• mobil +420 602 718 832

Mrazuvzdorné trávovníky

Dasyliriony jsou velmi atraktivní a robustní solitéry, avšak bohužel málo známé. Pochází z pouštních oblastí Mexika, rozšířily se i v jihozápadních státech USA a v Austrálii. 

Trávovníky patří díky svému úžasnému vzhledu k rostlinám, které jako juky i palmy zaručeně vyniknou ve vaší zahradě. Řadí se k sukulentnímu rodu, jehož název zní pro změnu jako vypůjčený z Tolkienových knih "Dasylirion". Existuje přes 17 druhů suchomilných rostlin, nazývaných mexickými trávovníky. Mrazuodolnost některých druhů trávovníků je velmí vysoká. Vydrží i -18°C, kdy se musí přes den vypořádat s extrémními horky a v noci s nelítostným chladem. Odolné trávovníky jsou velmi dekorativní, nenáročné rostliny, vhodné jak pro skupinové výsadby tak i jako solitéry. Ve skupinové výsadbě jsou ideální pro vytvoření zákoutí s polopouštním vzhledem. Trávovníky jsou vhodné i jako dominantní rostliny do zimních zahrad. Vytvářejí krásnou pouštní atmosféru. Některé trávovníky dorůstají do maximální výšky tří metrů, ale většina pouze do výšky 1,5 – 2 m. Vytvářejí nádhernou kulatou korzetu o šířce 1 - 1,5 m.

Tyto rostliny jsou všeobecně velmi odolné proti chladu a mrazu, avšak za dodržení několika zásadních pravidel. Vysazujeme na jižní slunnou stranu, pokud možno v mírném svahu nebo skalce. Před výsadbou je nutno upravit terén a vykopat jámu alespoň do hloubky 70 cm (nejlépe 100 cm hloubka x 100 cm délka x 100 cm šířka), zajistit důkladnou drenáž pro odtok přebytečných srážek a velmi propustnou zeminu (tj. hrubý písek, štěrk a drť smícháme s trochou zahradní zeminy, rašeliny a trochou perlitu - nejlépe rovnoměrné díly). Zejména v zimních a jarních měsících je dobré chránit rostlinu před sněhem a deštěm. Dle vlastních zkušeností i zkušeností odborníků je nutno pěstovat rostlinu pod přístřeškem, jinak rostlina uhnije. Je však nutné, aby půda před zimou byla řádně vysušená. Nesnáší déšť. Pokud srážky či voda zůstanou ve středu srdíčka, tak rostlina stoprocentně uhnije.

Volně pěstovaným rostlinám na zimu zakryjeme vršek ("srdéčko") stříškou, aby se zabránilo vniknutí vody do tohoto místa. Doporučujeme obložit celou rostlinu. Přístřešek může být vyroben z čehokoliv, ale nejlépe z 10 mm polykarbonátu, protože ten má vynikající tepelné vlastnosti - bezvadným způsobem propouští světlo. Minimálním uvedeným teplotám jsou trávovníky schopny odolat za předpokladu zajištění ideálních podmínek (sucho, chráněná poloha, slunné stanoviště atd.). Trávovníky pěstované v kontejnerech doporučujeme na zimu přemístit do zimní zahrady, jinak hrozí promrznutí kořenů rostlin, pokud je teplota pod -5°C.

POZOR!!! Mrazuvzdorné trávovníky, juky, palmy a agáve vysazujeme do volné půdy pouze v měsících březen, duben, květen a červen. Rostliny si potřebují vytvořit dostatečný kořenový systém, aby mohly dolat maximálním mrazivým teplotám. Mrazuvzdorné trávovníky, juky, palmy a agáve jsou mrazuvzdorné, pokud jsou sázeny do půdy. Pokud jsou ponechány v květináči, je jejich odolnost maximálně do teploty -5°C.

POZOR!!! Mrazuvzdornost u jednotlivých rostlin je pouze orientační, může se lišit v závislosti na mnoha dalších okolnostech a faktorech (např. zdraví rostliny, jak je dobře prokořeněná, stáří, původ, místo výsadby, propustnost půdy, suché podmínky, škůdci atd.).
Pokud se naučíte pěstovat takovou exotickou rostlinu, tak vás odmění svojí neskutečnou krásou.
Rod Dasylirion patří do každé exotické zahrady.

  Mrazuvzdorné trávovníky výpis

  -15°C až -18°C krátkodobě po dobu pár hodin, maximální výška v dospělosti 1,5 m

  Dasylirion acrotriche

  -12°C až -16°C krátkodobě po dobu pár hodin, maximální výška 1,5 m

  Dasylirion glaucophyllum

  -16°C až -18°C krátkodobě po dobu pár hodin, maximální výška v dospělosti 1,5 m

  Dasylirion leiophyllum

  -12°C až -17°C krátkodobě po dobu pár hodin, maximální výška v dospělosti 3 m

  Dasylirion longissimum

  Mrazuvzdorné trávovníky
  -10°C až -12°C krátkodobě po dobu pár hodin, maximální výška do 2 m

  Dasylirion miquihuaensis

  -16°C až -18°C krátkodobě po dobu pár hodin, maximální výška v dospělosti 2 m

  Dasylirion quadrangulatum

  Mrazuvzdorné trávovníky
  -10°C krátkodobě po dobu pár hodin, maximální výška 2 m

  Dasylirion serratifolium

  -18°C krátkodobě po dobu pár hodin, maximální výška v dospělosti 5 m

  Dasylirion texanum

  Mrazuvzdorné trávovníky
  -17°C až -18°C krátkodobě po dobu pár hodin, maximální výška v dospělosti 150 cm

  Dasylirion wheeleri