• mobil +420 602 718 832

PLNÉ SLUNCE? STÍN? POLOSTÍN?

Plné slunce? Stín? Polostín? 

Toto je těžká otázka, protože jsou milióny rostlin na světě, které mají rády plné slunce, a dalších několik miliónů, které mají rády stín, dalších několik miliónů, kterým nevadí ani stín ani polostín ani plné slunce. Opravdu to záleží na typu rostliny, kterou máte doma. Palmy, succulenty, kaktusy, cykasy, banánovníky, juky, cordylie, citronovníky a ovocné stromy zasazujeme na co nejslunnější místo na zahradě, tam, kde je nejvíc slunečních paprsků. To znamená, aby byly rostliny v jižní části zahrady.

Ovšem je několik málo palem, jako palma „Phoenix Roebelenii“ z Laosu (více informací o tomto druhu ZDE: http://www.palmyazahrady.cz/stranka/29/phoenix-roebelenii/ ), která má raději polostín než plné slunce, nebo například stromová kapradina „Dicsonia Antarctica.“

(Více informaci ZDE: http://www.palmyazahrady.cz/s/2/15/rostliny/stromove-kapradiny/). Kdybyste tuto stromovou kapradinu umístili na plné slunce, tak jí spálíte všechny listy. Nemá ráda plné slunce, více jí vyhovuje polostín. Je to asi jediná rostlina na světě, která potřebuje zalévat vodou nejen listy, ale i srdíčko, aby srdce nevyschlo. Tato kapradina pochází z vlhkých deštných pralesů Jižní Ameriky, Nové Guiney, Jihovýchodní Asie a Nového Zélandu. Než tedy umístíte rostlinu na zahradě, v domě nebo v bytě, nejprve zjistěte, odkud rostlina pochází a co potřebuje ke svému růstu. Je dobré poradit se s odborníkem.

  

Přemístění rostlin

 

Žádné rostliny nemají rády, když se přemísťují z místa na místo. Dají vám to téměř okamžitě vědět. Začnou ochabovat, barva listů je vybledlá a nerostou. Přes zimu mají rády jen jedno místo. Pokud je v létě chcete dát ven, tak opět na jedno místo, než je přemístíte zpět do domu či bytu. Rostliny jsou konzervativní a mají rády, když si zvyknou na jedno místo.  Je to především způsobeno tím, že konkrétní rostlina má ráda světlejší a teplejší místo u okna nebo naopak má ráda více stínu, kde není přímé slunce. Časem zjistíte, kde se vaší rostlině bude líbit nejvíce. Chce to ale trochu času, než si rostlina zvykne na své nové bydliště.

Galerie PLNÉ SLUNCE? STÍN? POLOSTÍN?

PLNÉ SLUNCE? STÍN? POLOSTÍN? PLNÉ SLUNCE? STÍN? POLOSTÍN? PLNÉ SLUNCE? STÍN? POLOSTÍN? PLNÉ SLUNCE? STÍN? POLOSTÍN?