• mobil +420 602 718 832

JAK A KDY PŘESADIT PALMU?

Kdy přesadit tropickou rostlinu?

TAKHLE VYPADÁ DOBŘE PROKOŘENĚNÁ ROSTLINA

Obecně platí, že palmu přesazujeme jen tehdy, jakmile začnou vylézat kořeny ze spodní části květináče. Rostlina už nemá prostor pro další růst a bude stagnovat nebo se různě deformovat, pokud ji nepřesadíte. Nemusíte pochopitelně čekat, až začnou lézt kořeny ze spodní části květináče. Přesazovat můžeme jednou za dva roky. 

Jak přesadit malou palmičku?

V případě, že se jedná o pokojovou palmu, tak koupíte květináč o 1 číslo větší, než je původní květináč. Koupíte substrát na palmy a do spodní části květináče dáte malé oblázky, např. říční kamínky, a uděláte malou drenáž. Drenáž by měla mít alespoň 3 – 5cm,  aby nadbytečná voda odtékala pryč od kořenového systému a kořeny neležely přímo ve vodě. Palmu umístíte do květináče, zasypete substrátem, trochu udusáte hlínu a dáte palmu tam, kde ji chcete mít. Doporučujeme, abyste palmu neustále nepřemísťovali, protože to nemá ráda.

 

Jak přesadit větší palmu?

případě, že byste chtěli přesadit větší a těžší palmu, tak v tomto případě ji můžete přesadit do většího a vyššího květináče, ať máte alespoň 3 až 4 roky klid. Doporučuji vyšší květináč, protože kořenový systém u všech palem roste většinou rovně dolů. Kořeny nerostou moc do šířky, tak jako u ovocných stromů. Je to z důvodu, že v krajině, odkud tyto rostliny původně pocházejí, je nedostatek spodní vody, a tak rostliny mají přirozenou schopnost zapouštět kořeny hluboko do země, aby dosáhly na vodu. Postup přesazení je stejný jako u menších rostlin. Musí nebo měla by být drenáž ve spodní části květináče. U větších palem ve větších květináčích by měla být drenáž alespoň 10 cm silná. Půda neboli zemina by měla být propustná, s velkým množstvím písku, štěrkopísku, pokud možno i ornice a zejména by tam měl být i substrát na palmy. Substrát promícháme, rostlinu zasadíme do nového květináče, zasypeme a hlínu udusáme a zalijeme pořádně vlažnou vodou.  

Výsadba palem ve volné půdě

Mrazuvzdorné palmy jsou všeobecně velmi odolné proti chladu a mrazu, avšak při dodržení několika zásadních pravidel. Tyto rostliny vysazujeme na jižní slunnou stranu, pokud možno v mírném svahu nebo skalce, ale není to nutné. Před výsadbou je nutno upravit terén a vykopat jámu do hloubky alespoň 70 cm (nejlépe 100 cm hloubka x 100 cm délka x 100 cm šířka), zajistit důkladnou drenáž pro odtok přebytečných srážek a připravit velmi propustnou zeminu (tj. hrubý písek, štěrk a drť, substrát na palmy a smícháme s trochou zahradní zeminy, rašeliny a trochou perlitu - nejlépe rovnoměrné díly).  

Zemina se musí postupně udusávat po 10 cm vrstvách, protože v případě, že by nebyla udušená kvalitně, tak by se časem mohla vaše rostlina propadnout, a to nechceme, takže když bude vaše rostlina mít pořádně udušenou hlínu kolem, tak se tohle nemůže stát. Další věc je jakmile zasadíte palmu do výkopu, tak nezapomeňte na to, aby palma byla zasazená minimálně o 5 cm výše než je okolní terén kvůli tomu, aby nadbytečné vodní srážky odtékali pryč od rostliny. Jedině takto zasazené palmě můžeme dopřát kvalitní a zdravý růst.     

POZOR !!! - Mrazuvzdorné juky, palmy a agáve vysazujte do volné půdy pouze v měsících březen, duben, květen a červen. Rostliny si potřebují vytvořit dostatečný kořenový systém, aby mohly odolat maximálním mrazivým teplotám. Mrazuvzdorné juky, palmy a agáve jsou mrazuvzdorné, pokud jsou sázeny do půdy. Pokud jsou ponechané v květináči, je jejich odolnost maximálně do -5°C. Více o mrazuvzdorných palem ZDE: http://www.palmyazahrady.cz/s/2/9/rostliny/mrazuvzdorne-palmy/

Galerie JAK A KDY PŘESADIT PALMU?

JAK A KDY PŘESADIT PALMU? JAK A KDY PŘESADIT PALMU? JAK A KDY PŘESADIT PALMU? JAK A KDY PŘESADIT PALMU? JAK A KDY PŘESADIT PALMU? JAK A KDY PŘESADIT PALMU? JAK A KDY PŘESADIT PALMU? JAK A KDY PŘESADIT PALMU? JAK A KDY PŘESADIT PALMU? JAK A KDY PŘESADIT PALMU? JAK A KDY PŘESADIT PALMU? JAK A KDY PŘESADIT PALMU? JAK A KDY PŘESADIT PALMU? JAK A KDY PŘESADIT PALMU? JAK A KDY PŘESADIT PALMU? JAK A KDY PŘESADIT PALMU? JAK A KDY PŘESADIT PALMU?